Jak rozpoznat zánět u kořene zubu: příznaky a léčba

Úvod do problematiky zánětů pod zubem

Vítejte ve světě zubů a jejich drobných macek, které nám mohou způsobit tolik potíží, že bychom je nejraději vyměnili za nové, pokud by to bylo jen možné. Záněty pod zubem, ty potvůrky, jež se skrývají hluboko pod sklovinou a číhají na nejlepší moment, jak nás připoutat k zubařskému křeslu, jsou velmi zrádné. Často o sobě nedají vědět, dokud není pozdě, a pak je to série antidepresiv a ledových obkladů, než se situace vyřeší. Může to být zdánlivě obyčejná bolest zubů, možná pocit tlaku nebo dokonce tvář, která vypadá, jako by jste drželi v líci veverku skladující oříšky na zimu. Ale než vpadnete do paniky nebo se rozhodnete pro radikální řešení typu "domácí chirurgie" satyrovými kleštěmi, které se vám válí v garáži, podívejme se na to, jak poznat zánět pod zubem a co s ním dělat.

Příznaky, které by vás měly varovat

Všichni to známe, že některé příznaky nám zkrátka nejdou přehlédnout. Pro mne to byl zážitek, který si pamatuji do detailů. Jednoho rána jsem se probudila s pocitem, že mám v ústech místo jazyka malou vzteklou veverku, která se rozhodla udělat si doupě právě u mé sedmičky. Ale vážně, bolest, která vás probouzí ze spánku nebo ta, která se zhoršuje při žvýkání, by vás měla přimět k okamžité návštěvě zubaře. Nadměrná citlivost na teplé nebo studené pokrmy, otok tváře nebo dásní, nepříjemná chuť v ústech či horečka – to jsou jen další šibeniční svazky symptomatické bouře oznamující, že se něco děje. A nezapomeňme na šíleně romantické krvácení dásní, když si čistíte zuby – milá připomínka, že váš orální svět není zrovna v harmonii.

Záhadné příčiny zánětu

Zánět pod zubem vzniká, když se bakterie začnou chovat jako nevítaní hosté na večírku na vaší dáseň. Může to být způsobeno zubním kazem, který byl ignorován tak dlouho, jako ty přáníčka na Silvestra, která si pamatujete až v srpnu. Někdy je na vině i zubní plomba, která se rozhodla vzdát boj a povolit malou škáru, kam se mohou bakterie vloudit. Nebojte, nejsou to jen ty nepěkné věci, jako jsou zanedbané zuby, které způsobují zubní záněty. I úraz nebo úder do obličeje může zapříčinit, že se zub rozhodne vyvolat trochu dramatu. A nezapomínejme na moudráky - ty často umí způsobit více problémů, než by si člověk myslel, s jejich sklonem k zánětlivým akcím.

Léčba zánětu - cesta k úlevě

Když jsem porodila svou dceru Naděždu, myslela jsem si, že žádná bolest nemůže být horší. A potom přišel ten zánět pod zubem. Léčba, ať už lékařská nebo domácí, začíná tím prvním dobře známým krokem: přijměte si ten problém. Domácí metody jako jsou studené obklady na tvář nebo vyplachování úst solnou vodou mohou být dočasně úlevné, ale jen profesionální může zarazit bakteriální fiestu pod vaším zubem. A antibiotika, ta zázračná metla mikroorganismů, jsou často první volbou, aby se infekce dostala pod kontrolu. Pokud situace eskaluje, endodontická léčba, známá také jako ošetření kořenů, může být nevyhnutelná. Představte si to jako zubní detox - zbavit se všeho špatného uvnitř a dát zubu možnost začít znovu.

Prevence zánětu pod zubem

Preventivní možnosti zůstávají jedním z mála způsobů, jak předejít nadcházející bouři podobající se zubnímu zánětu. A ne, není to jen ta okoukaná pohádka o tom, jak si pravidelně čistit zuby. Snažme se jít trochu dál. Jde také o stravu, která by měla být vyvážená a bohatá na vitamíny, aby posílila nejen naše kosti, ale i zuby. A co takové vyřazování sladkostí hned po večeři, když víme, že pak se s největší pravděpodobností na čištění zubů zapomene? A jistě, můžeme vzít v úvahu i pravidelné návštěvy u zubaře, ten náš orální strážný anděl, který nás může nasměrovat a upozornit na problémy, jež se v naší dutině ústní schovávají.

Nehybnost není řešení

Vzpomněla jsem si na jednu příhodu se svým nejstarším dítětem, kdy Naděžda upadla a mírně si narazila zoubek. Místo aby jsme šly hned k zubaři, rozhodla jsem se počkat, ať to "samo přejde". Spoiler alert: samo to nepřešlo. Zub se postupně začal barvit do šediva a bylo jasné, že nás čeká návštěva toho našeho dobrého starého orálního strážného anděla. Pokud tedy pocítíte změnu, něco, co by v normálním světě dásní být nemělo, nečekajte! Tato časová nahrávka vaši lenost neocení, spíše bude přemýšlet o tom, jak vám vrátit tu "laskavost" tisícinásobkem.

Mějte zubní pohotovost na paměti

Nikdy nevíte, kdy se zánět pod zubem rozhodne oslavit svůj grandiózní návrat. Pečlivě si zapamatujte, kde najdete zubní pohotovost ve vašem okolí. Já osobně mám jejich telefonní číslo uložené v mobilu právě vedle kontaktu na pizza servis - nikdy nevíte, které z těch čísel budete potřebovat dřív. Může vás napadnout, že tyto zážitky vám dříve či později přinesou doktorát z emergency zubní péče, ale ať tak či onak, znalost, že máte kde vyhledat pomoc rychle, může být útěchou.

Osobní zkušenost s ozářením zubního bolesti

Vždycky, když přijde na zoubky, vzpomenu si na svou malou odvahu hrdinku, která se i přes svůj mladý věk stala neplánovaně expertkou na zubní pohotovost. Poté, co jsme s Naděždou prošly několika neočekávanými zubařskými dobrodružstvími a návštěvami zubního specialisty, který nás přivítal s předehrou na kapele z nástrojů, které vypadaly jako vystřižené z hororového filmu, jsem pochopila, že se musím stát ambasadorkou zdravých zubů. Teď už nejen, že dbám na pravidelné kontroly, ale dokonce s Naděždou hrajeme před spaním hru na zubní víly, kde role jedné z nich je kontrolovat, zda jsou všechny zuby čisté a připravené na noc. A vždycky dodám, že pokud zuby nebudou čisté, zubní pohotovost je jen telefonát daleko.

Závěr, aneb jak si nezničit Silvestra zánětem

Zánět pod zubem může být váš nezvaný host nejen na Silvestra, ale kdykoli jindy, když se nejméně hodí. Pozorování změn ve vaší ústní dutině, pravidelná návštěva zubaře a, když se to pokazí, okamžitý kontakt na zubní pohotovost, tohle všechno je vaše zubní ABC. A pamatujte, že lepší je předejít, než léčit, to platí o zánětech dvojnásob. Pokud tedy chcete trávit Silvestrovský večer s přáteli místo zamračeného zubaře, který už má pátou přesčasovou, chovejte se ke svým zubům s respektem. A nezapomeňte, pokud vás i tak přepadne ta zubní bolest, už víte, co dělat!

Napsat komentář: