Zubní kámen pod dásní - jak jej odstranit a jak předcházet jeho tvorbě

Co je to zubní kámen a proč je tak nepříjemný

Do pořádku se pustím rovnou. Bez pozdravu, jen jsem tady, Adéla, a chci vám vyprávět o zubním kameni pod dásní. Co to je? Nu, jde o pevné usazeniny na povrchu zubů, které jsou složeny z minerálů a bakterií. Dokáže být poměrně nepříjemný a bohužel je velkým problémem pro mnoho z nás. Když se tekutiny a jídlo v ústech smísí s bakteriemi, výsledkem je bílý a lepkavý plak. Pokud tento plak nesundáte pomocí správné ústní hygieny, snadno se na povrchu zubů ztvrdne a vytváří tak tvrdý zubní kámen. Pokud ho nechat bez povšimnutí, může vést k řadě ústních problémů, včetně zápachu z úst, zánětu dásní a dokonce i ztráty zubů. Ale nebojte, vyvstává základní otázka - jak zubní kámen odstranit?

Odstraňujeme zubní kámen: kdy a jak to udělat?

Byla tu jednou příhoda, kdy jsem měla se zubním kamenem docela potýče. Když jsem si ho všimla, nevěděla jsem, co s ním mám dělat. Tak jsem se ho pokusila odstranit sama. Nechtěla jsem jít k zubaři, protože jsem se bála. Ale víte, co? Neměla jsem. Zubní lékaři jsou tu proto, aby nám pomohli s takovými věcmi. Dokážou odstranit zubní kámen profesionálně a bezpečně. Pokud nemáte zubní hygiénu na 100%, doporučuji vám pravidelné kontroly u zubaře - aspoň dvakrát do roka. Nerozdělují jen bonbony a pěkné zubní pasty!

Ale co doma?

Co se týká domácího odstraňování zubního kamene, je důležité být opatrný. Nikdy byste neměli použít ostré předměty k odstraňování zubního kamene. Mohlo by to poškodit vaše dásně nebo zubní sklovinu.

Jak předcházet tvorbě zubního kamene

Jestli je něco, co mě život naučil, je to to, že předcházení je mnohem lepší než léčba. A stejné je to i se zubním kamene. Předcházení tvorbě zubního kamene je efektivnější než jeho odstraňování. Jak na to? Pravidelná a správná ústní hygiena je klíčem. To zahrnuje čištění zubů dvakrát denně, používání zubní nitě, ústní vody a pravidelné návštěvy u zubaře.

Tipy a triky jak na to

Abych byla upřímná, byla jsem kdysi jedním z těch, kteří nedbali na ústní hygienu. Ale když jsem zjistila, jak je zubní kámen nepříjemný, změnila jsem svůj přístup. Teď vám mohu dát několik tipů, jak správně pečovat o vaše zuby. Čtěte je, učte se z nich a způsobte, aby si vaše zuby vdechly úlevu.

Jídlo které pomáhá bránit tvorbě zubního kamene

Věděli jste, že určité potraviny mohou pomoci bránit tvorbě zubního kamene? Ano, je to pravda! Některé potraviny jsou dokonce nazývány "přátelské pro zuby". Jsou to zvláště potraviny bohaté na vlákninu, jako je ovoce a zelenina. Tyto potraviny pomáhají vyplavovat baktérie a plak z úst, vytvářejí tak přirozený obranný mechanismus proti tvorbě zubního kamene.

Co jíst a co nejíst?

Vynechání cukrů a sacharidů z jídelníčku může také zabránit tvorbě zubního kamene. Tyto ingredience totiž přispívají k jeho vytváření. Takže, pokud jste milovník sladkostí jako já, zkuste se omezit. Všechno je to otázka rovnováhy.

Stručný závěr

Na závěr bych chtěla říct jednu věc. A tou je to, že péče o ústní zdraví je nejdůležitější. Bez ohledu na to, jak silný je váš strach z zubaře. Negligence vede k zubnímu kameni a mnohým dalším ústním problémům. Ale nebojte se, se správným přístupem a zvykem se dá tomuto problému snadno předcházet. Jediné, co potřebujete udělat, je začít se o své ústní zdraví starat. Tak do toho! Jak se říká, úsměv je nejkrásnější na člověku, pokud je samozřejmě skvěle udržovaný!

Napsat komentář: