Zubní kámen pod dásní: jak ho odstranit a jaké jsou následky

Co je zubní kámen a jak vzniká?

Podívejte se, já vím, o čem mluvím. Už deset let bojuji s tímto malým darebákem, který přirozeně sídlí v našich ústech. Ano, hovořím o zubním kameni. Ale nebojte, nejsem zdrojem šíření zubního kamene. Je to přirozený doprovodník každého zuba a zubní dásně. Je to nepříjemný výsledek naší ústní hygieny, který se však dá efektivně odstranit.

Zubní kámen je tvrdý povlak, který se postupně usazuje na zubech. Vzniká z plaku, který se tvoří po jídle a který musíme pravidelně odstraňovat čištěním zubů. Pokud se nám to nepodaří, plak ztvrdne a vzniká tak zubní kámen. Představte si to tak, že plak je jako nepřítel, který potichu přijde, a pokud ho neodstraníte, postaví na vašich zubech a dásních malý hrad. A my nechceme žádné hrady v ústech, že? Přesně tak!

Jak rozpoznat zubní kámen?

Jak víte, že zubní kámen máte? Na tomto místě bych ráda zmínila svou osobní zkušenost. Jednoho rána jsem si všimla, že mám na spodních zadních zubech malou zelenou skvrnu. Měla jsem za to, že mi zůstal kousek špenátu od večeře. Ale jak to tak bývá, nelze se ve svém ústech podívat do všech koutů a tak jsem si ze zvědavosti objednala prohlídku u zubaře.

Víte, co mi zubař řekl? Že to není špenát, ale zubní kámen! Nejprve jsem byla docela v šoku. Myslím, že všichni víme, jak je těžké zvládnout veškerou svou ústní hygienu, ale přesto jsem byla zklamaná. Takže pokud si všimnete tvrdé, nepravidelné skvrny na zubech, kterou nejde odstranit zubním kartáčkem, může to být zubní kámen. Nebo třeba špenát... ale pro bezpečí bych doporučila zkontrolovat to u zubaře.

Jak se zbavit zubního kamene?

Jestliže si nyní říkáte: "Dobře, Lenko, už vím, co to je a jak to vypadá. Ale jak se toho zbavím?" – tak pak čtete správný článek. Prvním krokem je návštěva zubaře. Nakupovat speciální nástroje a snažit se o to doma bez odborných znalostí a zručnosti může být velmi nebezpečné. Už vynechám nepříjemnost pokusů o samolečení přístupem do těžko dosažitelných částí úst, ale hrozí i poškození dásní a následné infekce – to fakt nechceme.

Profesionální zubní hygienistky odstraní zubní kámen pomocí speciálních nástrojů a ultrazvukového přístroje, který kámen rozdrtí a odstraní. Následně očistí zuby a dásně a zanechá vás s pocitem čistoty a svěžesti, který je těžké doma dosáhnout.

Prevence proti zubnímu kameni

Určitě se ptáte: "A jak lze zubní kámen předcházet?". A já vám na to odpovídám: "Pokud se ptáte, tak jste na dobré cestě". Prevence je vždy lepší než léčba.

Právě vedení běžného rituálu ústní hygieny hraje klíčovou roli v prevenci proti zubnímu kameni. Denně důkladně čistit zuby, ideálně po každém jídle, používat zubní nit a pravidelně měnit kartáček. Také doporučuji použít ústní vodu, která pomůže čistit těžko dosažitelná místa v ústech.

Jaký vliv má zubní kámen na naše zdraví?

Jak si možná uvědomujete, zubní kámen není jen kosmetický problém. Může mít vážné důsledky pro naše zdraví, pokud ho necháte beze změny. Může způsobit záněty dásní, ztrátu zubů, a dokonce i srdeční problémy. Nedávno jsem četla studii, která spojovala chronické orální problémy s větším rizikem srdečních onemocnění – a to už je něco, co by nás mělo všechny zaujmout!

Nezapomínejme také, že ústa jsou naším vstupem do světa a pokud jsou v nich probíhající zánětlivé procesy, mohou ovlivnit naše celkové zdraví. Tato mysl mě vždycky přiměje věnovat se své ústní hygieně o něco více.

Příběh mého křečka a jeho malého problému se zubním kamenem

Máte doma domácího mazlíčka? Mám doma křečka, Miloše, který je mojí malou chlupatou radostí. A víte, co jsem nedávno zjistila? Ano, Miloš měl zubní kámen! Moje nadšení z toho, že sdílím něco tak intimního s mým milovaným křečkem, rychle vyprchalo, když jsem zjistila, že tudy cesta nevede.

Křečci totiž mají zuby, které rostou po celý život, takže musí pravidelně okusovat a dřít své zuby o tvrdé předměty, aby zabránili jejich nekontrolovanému růstu. Ale zřejmě jsem mu dala příliš měkké potraviny a nedostatek tvrdých věcí k okusování. To vedlo k tomu, že vytvořil zubní kámen! Kdo by to byl řekl, že i malý křeček může mít takový problém?

Příběh Miloše slouží jako lehký obrázek, jak může zubní kámen ovlivnit nás všechny - ať už jsme lidé nebo malí chlupatí křečci. Ať už vás motivuje vaše vlastní zdraví, nebo zdraví vašeho milovaného domácího mazlíčka, vězte, že prevence a pravidelná péče o zuby je klíčem k tomu, aby zubní kámen nebyl vaším problémem.

Napsat komentář: