Ultrazvukový čistič zubů: Principy a výhody přístroje

Ultrazvukový čistič zubů a jeho princip

Vůbec neváhejme a ponořme se přímo do srže problematiky bez jakýchkoliv zbytečných okolků. Ultrazvukový čistič zubů je vychytávka, která by se v domácnosti měla objevit jako domácí kino nebo espresso kávovar. Proč? Odpověď je jednoduchá - vaše ústa jsou jako filmové plátno nebo blankytně modré jezero, kde každý zubek je jako malá loďka, jež si zaslouží plout v dokonale čistých vodách bez bakteriálního pirátství. Tento přístroj pracuje na principu ultrazvukových vln, které jsou schopné doslova rozviklat veškerou špínu stojící v cestě zářivému úsměvu.

Víte, co je na tom úžasné? Čistí to, co klasický zubní kartáček nezvládne. Máme tu nejmodernější technologii, která je jako delikátní tanečník na plese ústní hygieny, tančící s bakteriemi a zbytky pokrmů po celé ústní dutině. Jedná se o frekvence, které se pohybují v megahertzovém rozsahu, hic jsou schopné podat bakteriím ruku a dovést je ven z ústní dutiny s grácií, která se jen tak nevidí.

Technický popis ultrazvukového čističe

Pro technické nadšence může být ultrazvukový čistič zubů fascinující přístroj. Jedná se o přístroj vybavený generátorem ultrazvukových vln, který se stará o vytváření vln o frekvenci kolem 20 až 50 kilohertzů. Tedy o hodnoty, které už lidské ucho nezachytí – vaše ucho je přeci jen na tyto báchorky zvukových vln krátké. A právě tyto vlny jsou schopny vyčistit zuby a mezizubní prostory tak, že na to stačí jen málo fyzického násilí. Zapomeňte na brutální kartáčkování.

Ale teď k drobnějšímu popisu. Nejčastěji disponuje takový čistič speciálními nástavci, které jsou jako nástroje dovedného chirurga – každý pro jiný typ čištění. Základem je však ultrazvuková hlavice, která je opatrovně spojená s tím generátorem vln. Pak je tu ještě tajemná tekutina – obvykle destilovaná voda nebo speciální roztok, který je v České republice dostupný ve větších drogeriích nebo i na internetu. Přímo v této tekutině se odehrává ultrazvukové zpění během čištění.

Praktické využití doma

A jak to funguje v praktickém životě? No přece geniálně! Můžeš si položit otázku, zda může mít takový ultrazvukový čistič zubů stejně kultovní status jako pračka nebo myčka a odpověď je rozhodně ano. Ideální je jej umístit do koupelny vedle klasických hygienických potřeb. Je to jako mít osobního dentálního asistenta, který se nezastaví před ničím, abyste mohli být spokojeni s vaší pořádně vyčištěnou dutinou ústní.

Při každodenním používání stačí nandejte vybraný nástavec, naplnit přístroj tekutinou a pustit se do čištění. Dobře je také vědět, že čisticí cyklus trvá obvykle několik minut (typicky 3 až 5), což je skoro jako poslech oblíbeného songu. Z praxe vám mohu prozradit, že je to opravdu snadné. Tak snadné, že to zvládne snad každý. Účinky uvidíte sami – po několika použitích se budete divit, jak jste se bez tohoto čističe mohli obejít.

Důležitost pravidelného čištění

Proč je pravidelné čištění zubů tak důležité? To je snad jasné, i když se to nechce vždycky dodržovat. Na našich zubech se každý den usazují bakterie, které vedou k tvorbě plaku. A ten plak, dámy a pánové, je takový malý démon, který může způsobit zubní kaz, onemocnění dásní a pokud si s ním nevíme rady, může to vést až k zubním implantátům – a ty vám zase řeknu, že nejsou žádný med.

Jakoby nestačilo, že se musíme prát s bakteriemi, které se snažíme dostat z ústních prostor pryč, ale navíc plak uvolňuje kyseliny, které útočí na zubní sklovinu jako malé buldozery. Proto je pravidelné, kvalitní čištění zubů fundamentem naší zubní obrany. Ultrazvukový čistič zubů pak přichází jako must-have superhrdina, který je vybaven právě tou schopností dostat do kolen nepřítele jménem "plak" a jeho přátele "parodontóza" či "kaz".

Zábavné fakty o ultrazvukovém čištění

Inspirujme se nyní tím, že strejfne nás zvědavost a dozvíme se něco dalšího a zařaďme si tady pár zábavných faktů o ultrazvukovém čisticím průmyslu. Když už mluvíme o ultrazvuku, věděli jste, že ten samý princip je používán i v medicíně? Ano, ten ultrazvuk, co vám ukáže, jestli máte doma připravovat modré nebo růžové čepičky. No a kromě medicíny si ultrazvuk našel úlohu i v průmyslu, například při čištění nářadí nebo dokonce šperků! Jste překvapeni? V klenotnictví vám mohou vaše diamantové náušnice vyčistit přístrojem, který byste měli i vy v koupelně!

A víte, co je na ultrazvukovém čištění zábavné? Můžete to dělat veškeré mušance z pohodlí domova. A teď si představte, jak si čistíte zuby s tím, že tiše a nenápadně děláte dobře nejen sobě, ale díky menší konzumaci vody také matce přírodě. Kdo by si pomyslel, že kliknutím na tlačítko ultrazvukového čističe zubů může každý z nás okamžitě získat titul "Ekolog roku"? No jasně, trochu přeháním, ale proč si neudělat z hygienické rutiny trochu legrace?

Příběh ze života s ultrazvukovým čističem

Na závěr mi dovolte sdílet s vámi malý příběh z mého života, který má, jak to jen říci, příchuť ultrazvuku. Jeden den jsem se rozhodl udělat experiment a objednal jsem si tento úchvatný přístroj domů. S napětím jsem balíček otevřel a hned jsem zavolal do práce, že si vezmu "zubní dovolenou". Následujících 24 hodin jsem strávil v koupelně, brouzdaje v ultrazvukových vlnách, s různými nástavci a rozety. Musel jsem přiznat, že následující návštěva u zubaře byla jako svezení na kolotoči – měli zájem o mé čerstvé zkušenosti stejně jako já o jejich novinkách v ordinaci.

Celý tento čištěcí maraton měl i svou poznávací hodnotu. Po několika týdnech používání jsem na vlastních zubech viděl výsledky, které by pro mnohé mohly působit jako zjevení. Očividně se u mě objevil nový koníček – a zkuste hádat, který to je? Čištění zubů, samozřejmě! Téměř bych se vsadil, že jestli někdo sleduje Instagram zubních nadšenců, uvidí tam brzy selfie s mým ozařujícím se úsměvem a ultrazvukovým čističem hrdě drženým v ruce.

Tak, doufám, že vás můj malý příhodný příběh a informace kolem ultrazvukového čističe zubů pobavily a možná vás i inspirují k přemýšlení nad investicí do této pokrokové věcičky. Pamatujte, investice do zubů je investice do zdraví a spokojenosti. A jestli něco vážně stojí za to, pak je to jistě váš krásný úsměv. Tak si jej udržte čistý a živý!

Napsat komentář: