Rozdíly mezi estetickými fazetami a korunkami: Najděte nejlepší řešení pro váš úsměv

Co to jsou estetické fazety a proč jsou tak populární

Když už se dostaneme do bodu, kdy se rozhodneme vylepšit svůj úsměv, často nás na cestě ke kráse potkají estetické fazety. Tyhle malé keramické nebo kompozitní plátky, které se připevňují přímo na povrch vašich zubů, jsou něco jako manikúra pro vaši parádu. Posadí se na zoubek, zatřpytí se a voilà – máte úsměv jako ze časopisu. A nejen to, fazety se velmi dobře hodí k opravě drobných chyb jako jsou skvrny, malé štěrbiny nebo dokonce rozdíly ve velikosti zubů. V podstatě jsou to akční hrdinové v mikroskopickém světě zubní estetiky, jejichž hlavní mise je udělat vaše zuby zase filmově atraktivní.

Samozřejmě, popularita estetických faset je i otázkou snadné aplikace a relativně dlouhé životnosti. Jakmile zubař odborně fazety umístí, můžeme se spolehnout, že nám vydrží až 10-15 let, pokud jim budeme věnovat trochu lásky a nebudeme je zatěžovat ořechy nebo otvíráním láhví. Anekdotou ze života je, že můj malý Emanuel jednou přišel s tím, že chce fazety na zoubky, protože "jak může být superhrdina bez blyštivého úsměvu?" Tak jsem mu musela vysvětlit, že fazety jsou super, ale jen pro dospělé se superhrdinskými zuby, které už dokončily svůj růst.

Tradiční korunky a jejich nezastupitelná role

Teď, když už jsme si trochu rozsvítili cestu fazetami, pojďme k jejich staršímu bráškovi – tradičním korunkám. Tyhle zubní doplňky nejdou úplně na krásu, spíše na odolnost a rekonstrukci. Když má zub vážnější problém než jen drobnou skvrnu, korunky jsou jako superglue, který ho znovu poslepí a vrátí mu jeho původní funkčnost. Jsou vyrobeny ze silnějšího materiálu, jako je porcelán, kov nebo kombinace obou, a v zásadě si obléknou celý zub jako zbroj, aby ho ochránily a zachovaly před dalším poškozením.

Je pravda, že korunky jsou trochu invazivnější procedura, protože zubař musí obrousit více ze zubu, než může korunku umístit. Ale to je cena, kterou platíme za zachování zubů, které by jinak možná musely sbohem říci. A co víc, korunky mají většinou ještě delší životnost než fazety. Pokud dobrým způsobem pečujeme o koruny a nezanedbáváme naši ústní hygienu, mohou nám vytrvat v ústech i desetiletí. Můj Radek, křeček rodiny, samozřejmě žádné korunky nepotřebuje, ale jednou jsme dětem koruny vyráběli z alobalu, což vedlo k hodinám královské zábavy.

Srovnání: Kdy se vyplatí zvolit fazety a kdy korunky

Pojďme se teď ponořit do hlubin zubní debaty. Ačkoli se fazety pokusí svést vás na cestu estetiky, jsou situace, kdy je volba korunek prostě rozumnější. Pokud má váš zub rozsáhlý kaz nebo se nachází v situaci, kdy mu hrozí zlomení, korunka vám přijde na záchranu jako váš osobní zubní superhrdina. Na druhou stranu, jsou-li vaše zuby zdravé, ale trochu nevzhledné, fazety dokážou necitlivě přeskočit tyto nedokonalosti a dát vám úsměv, který vzbudí závist i u bílých plotů.

Klíčem je správně posoudit, co vaše zuby opravdu potřebují. Jaké jsou vaše konkrétní cíle? Sníte o proměně vašeho úsměvu bez větších strukturních změn? Pak fazety mohou být vaším řešením. Jestliže ale hledáte řešení pro zub, který si prošel zubním válkami a potřebuje pevné ochranné hradby, korunka se stane vaší zubní městskou hradbou. Když bych měla vybrat pro Damiána, který má tendenci všechno zkoumat zoubkami, asi bych byla pro korunky, ale u mě, která se snažím o Hollywoodský úsměv při každém fotografování, fazety vedou.

Ceny a úvahy finanční stránky

Jsem si jistá, že tento aspekt je pro mnoho z nás klíčový. Jak fazety, tak korunky se řadí do kategorie "investice do sebe", takže bychom se měli pečlivě zamyslet, kolik jsme ochotní vložit do svého úsměvu. Estetické fazety mají jednu nepříjemnou vlastnost – mohou být doslova stát majland. Přestože si dají zuby do gala, cenovka může vyvolat pocit, že jste si právě koupili malý kousek diamantu.

Korunky nejsou zrovna levná záležitost také, ale jejich cena se často odvíjí od použitého materiálu a rozsahu práce. Kvůli své větší trvanlivosti může být počáteční investice do koruny na první pohled větší, ale pokud vezmeme v úvahu jejich déle trvající životnost, mohou se nakonec ukázat jako ekonomická volba. Avšak, jak jsem se poučila, když jsme s Damiánem kupovali nové boty, které prý "vydrží věčnost" a do dvou měsíců už byly malé, je důležité si vždy přečíst malý tisk a pohlídat si, co vše cena zahrnuje.

Péče a údržba pro dlouhodobou krásu

Přemýšleli jste někdy, jak je možné, že některé celebrity mají tak dokonalé úsměvy po celé desetiletí? Kromě pravděpodobné armády dentistů za sebou, je to hlavně o řádné péči. Ať už jste team fazety nebo řadíte do party korunek, údržba je klíčová, aby váš investovaný kapitál (a nejen ten) nešel nazmar. Denně čistit zuby minimálně dvakrát, používat zubní nit a neopomíjet pravidelné návštěvy u zubaře jsou pravidla, která nelze přehlížet.

Mám pro vás jeden trik, který mě naučila moje babička. Zvykla říkat: "Když pečuješ o zuby jako o orchideje, vydrží ti tak dlouho jako nekonečno." A tak jako pečlivě zalévám své orchideje, dbám, aby můj úsměv dostával pravidelný wellness ve formě správné hygieny. Musím se přiznat, že u mě doma není o zábavu nouze, když se snažím děti naučit, jak správně čistit zuby. Emanuel s Damiánem vždycky udělají z čištění zubů dobrodružství, ve kterém je cílem zachránit princezny fazety před zubním plakem drakem. Co se týče Radeka, o jeho "zoubky" se stará příroda, ale jeho pečlivé "čištění" křupavek mě vždy přiměje k úsměvu.

Konečné rozhodnutí: Vaše potřeby a preference

A tak jsem dospěla k poslední etapě naší cesty. Rozhodnout se mezi estetickými fazetami a korunkami je opravdu osobní volba, která musí odrážet vaše jedinečné potřeby a preference. Ta správná odpověď zde není univerzální, je mnohem více závislá na tom, kdo se do zrcadla dívá a co vidí nebo chce vidět ve svém úsměvu.

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv možnost, mějte na paměti, že si zasloužíte úsměv, který bude odrazem vašeho skvělého já. Jak já říkám dětem, každý zub je jako hvězda na noční obloze – jedinečný, důležitý a zaslouží si zářit. A jestliže vám moje slova nestačí, vemte to od Radeka, který si žije svůj nekomplikovaný život v požitku bez zubních starostí a ukazuje, že zdánlivě malé věci, jako péče o úsměv, můžou přinést velkou radost.

Napsat komentář: