Proč mi vypadávají zuby?

Důvody proč mi vypadávají zuby

Jak si tak sedím doma s Zorrem a Lily, něco mi přijde na mysl. Mozek se mi rozeběhl jako utržený z řetězu a myšlenky se mi valí jedna za druhou. A mezi všemi těmi myšlenkami, jedna dominuje - proč mi vypadávají zuby? No, ne že by mi nějak vypadávaly. Ale povězte, kdo z vás si někdy nevzpomene na ten strašný sen, kdy si ráno prohlížíte v zrcadle svůj úsměv a najednou zjistíte, že máte v puse díru jako studnu? Tyhle hrůzy jsou naštěstí (snad) jenom naše noční můry. Ale co když vám skutečně vypadají zuby? A co když vůbec nevíte proč? Aha! Jaký strašný horor by to byl! Ale pojďme se na to podívat trochu podrobněji.

Co znamená, když mi vypadávají zuby

No, tak co vlastně znamená, když vám vypadávají zuby? Víte, že zubní lékaři mají termín pro to - 'zubní exfoliací'? Poslouchejte, tohle není jako nějaký spa rituál pro zuby. Je to mnohem méně příjemné, víte? A rozhodně nevyžaduje žádné voňavé nebo relaxační svíčky. Věda oznámila, že dospělí lidé obvykle ztrácejí zuby kvůli věcem jako periodontální choroba, kaz, trauma nebo lékařský zásah. Ale co když vám vypadne zub a žádný z těchto faktorů není na vině? No, pak se bavíme o patologické zubní exfoliaci a je na čase se obrátit na svého zubního lékaře.

Možné zdravotní stavy vedoucí ke ztrátě zubů

Myslím si, že je nyní důležité se podívat na některé stavy, které mohou vést k patologické zubní exfoliaci. Možná žádný z těchto nemocí nechcete dostat. Ale pokud si všímate, že vám padají zuby a nevíte proč, pak by to mohly být indikátory jedné z těchto nemocí. Ty se obvykle nazývají sistemické nemoci, což znamená, že ovlivňují vaše celé tělo, nejen vaše ústa. Mezi tyto nemoci patří závažné autoimunitní poruchy jako je lupus nebo revmatoidní artritida. Dalším příkladem může být osteoporóza. Její vliv na kosti celého těla, včetně čelisti, může být vážný a následně může vést k vypadávání zubů.

Rady o tom, co dělat, když vám vypadávají zuby

A teď tady mám pár rad o tom, co dělat, když vám vypadávají zuby. Jasně, možná nejste doktoři, ale každý z nás má nějakou představu o lidském těle. Když vám vypadne zub a nevíte proč, neignorujte to. Bylo by dobré se obrátit na zubního lékaře. A pokud vám lékař nic neřekne, měli byste zvážit konzultaci s doktorem, který by mohl provést další testy a zjistit příčinu. Myslím, že nikdo z nás nechce být v situaci, kdy vám vypadávají zuby a nevíte proč. Ale ono to není tak hrozné, jak to zní. Hlavní je zůstat klidný a podniknout potřebné kroky k navrácení zdraví.

Použití můstku nebo protézy

Okej, tak co když se dostaneme do té nejhorší fáze a skutečně nám vypadnou zuby? No, tehdy si můžete nechat udělat můstek nebo protézu. Můstek je trvalý a je připevněn na sousední zdravé zuby, zatímco protéza je odebíratelná. Oba vypadají a fungují jako normální zuby, takže vás nemusí trápit myšlenka na to, jak budete vypadat bez zubů. Mějte na paměti, že pokud se rozhodnete pro některou z těchto možností, měli byste pravidelně navštěvovat svého zubního lékaře, aby se ujistil, že je vše v pořádku.

Účinky na psychiku a sebevědomí

Musím se také zmínit o tom, jak může ztráta zubů ovlivnit psychiku a sebevědomí. Pojďme se na to podívat z té lehčí strany. Nemusíme si dělat starosti, že bychom se stali nějakou kosmickou hrůzou bez zubů. Konečně se nemusíme bát jídla, které by mohlo naše zuby poškodit, jak je tomu u karamelových bonbonů nebo tvrdých ořechů! Během celého tohoto procesu je důležité si uvědomit, že jste stále stejná úžasná osoba, kterou jste byli předtím, než vám vypadli zuby. A že jste stále stejně krásní a vtipní. A pokud jste se někdy cítili nesví, nevězte, že existují skvělé komunity lidí, kteří prošli stejným zážitkem a jsou připraveni sdílet své rady a podporu.

Báječné změny životního stylu pro zdravé zuby

A teď na závěr přichází několik báječných změn životního stylu pro zdravé zuby. Čištění zubů po každém jídle, jíst zdravé potraviny bohaté na vápník a vitamín D, nekouřit, omezit konzumaci alkoholu a cukru... To vše pomáhá udržovat zuby zdravé. A prosím, nezapomínejte, že návštěva zubního lékaře je stejně důležitá jako návštěva kadeřníka nebo kosmetičky. Takže pokud jste mezi těmi, kdo by raději zvládli měsíc bez vody než jít k zubaři, možná byste měli svůj přístup trochu přehodnotit. Zuby jsou také naše krása a k jejich udržení potřebujeme trochu péče a pravidelné kontroly.

Napsat komentář: