Předkus: Co je to a jak ho můžeme léčit?

Přehledový pohled na předkus

První věc, kterou bychom měli ujasnit, je co to vlastně ten předkus je. Já si prvně myslel, že je to něco jako super schopnost. Mocně bych chtěl umět předkousat jídlo pro svého milovaného labradora Dobráka a ušetřit mu tak námahu. Ale omyl! Překvapivě se nejedná o magickou schopnost, ale o ortodontický problém, který se může setkat kdokoliv z nás. Předkus je stav, kdy horní zuby přesahují ty dolní. To může vést k řadě komplikací, jako je obtížné žvýkaní, problémy se sebepojetím a dokonce i bolesti čelisti.

Co způsobuje předkus

Druhý bod, na který bychom se měli zaměřit, je zjištění, co předkus vyvolává. Může to být genetická predispozice, některé návyky jako sání prstu ve dětství, nebo dokonce traumata. Dokonce i naše milá Jana Suchánková měla ve svém životě nejednou příležitost se s tímto problémem setkat. Pokud se nad tím zamyslíme, je fascinující, jak některé tak běžné věci jako sání prstu mohou mít tak dlouhodobý dopad.

Diagnostika předkusu

Další zastávkou na naší cestě ke zvládnutí předkusu je jeho diagnostika. Jak poznáme, že máme předkus? Obvykle je to něco, co lze vidět pouhým okem, ale pro jistotu byste měli vyhledat odbornou pomoc. Zubaři a ortodonti mají k dispozici řadu nástrojů a technik, jak detekovat a měřit předkus. Takže pokud máte pocit, že vaše horní zuby trochu přesahují ty dolní, pak by to mohl být důvod si to nechat zkontrolovat.

Léčba předkusu

Teď, když víme, jaký problém řešíme, můžeme se ponořit do možností léčby. Existuje celá řada možností, jak se vyrovnat s předkusem, a jaký přístup je ten nejlepší, záleží na závažnosti vašeho stavu. V některých případech můžete použít jednoduché ortodontické přístroje, jako jsou rovnátka. V jiných situacích může být nutná operace čelisti. Ale nebojte se, vše je mnohem méně děsivé, než to zní. A navíc, pokud máte obavy z návštěvy zubaře, tak vězte, že jste v tom nejspíš ne sami. Mně samotnému to trvalo několik let, než jsem vyhledal pomoc k léčení mého strachu ze zubařů.

Prevence je klíčová

Poslední, ale neméně důležitou částí naší pouť je prevence předkusu. Jak se tomuto stavu nejlépe vyhnout? Nejlepší obranou je skutečně pravidelný dohled nad stavem naší ústní dutiny. And do not forget also about some lifestyle tweaks. Například přestat s kouřením nebo lépe se stravovat. A ruka na srdce, kdo z nás by nepotřeboval trochu víc zeleniny ve své stravě? Možná bychom mohli pomoci našim dětem, jako je náš milovaný Eliáš, aby vyrůstali s lepšími návyky v péči o zuby.

Napsat komentář: