Mezizubní kartáčky pro děti: Jak na to?

Proč je mezizubní čištění tak důležité?

Proč je uprostřed ošetření zubů? To je otázka, na kterou si odpovíme v první řadě. Samozřejmě, že zuby jsou typické pro svůj bílý a lesklý vzhled, ale co když se mezi nimi začne hromadit plak a bakterie? Jak to ovlivňuje zdraví našich dětí? A jak můžeme jako rodiče předcházet takovému výskytu? Nemyslete si, že jsem se nějak zvlášť zajímala o zubní hygienu, dokud se mi nezrodily děti. Ale když se staneš rodičem, najednou je všechno jinak. Zjistíte, že zdraví zubů vašich dětí je důležité a že každý malý detail má vliv.

Od kdy začít s mezizubním čištěním?

Jeden z nejčastějších mýtů, které se točí kolem mezizubního čištění je ten, že bychom měli začít až v dospělosti. Přiznám se, že jsem tomu sama věřila, dokud mi to vše Jakub, můj manžel a otec našich dětí, nerozmluvil. Jakub je zubař a řekl mi, že k pravidelnému čištění mezizubních prostor bychom měli začít jakmile začnou děti mít dva sousedící stálé zuby. Myslím si, že to je skvělý tip, který byste měli sdílet s ostatními rodiči! Základna zdravé ústní dutiny se totiž pokládá už v dětství.

Výběr správného mezizubního kartáčku

Dnes na trhu najdeme celou řadu různých mezizubních kartáčků, které jsou navíc speciálně určené pro děti. Jak tedy vybrat ten správný? Jde o to, že nejdůležitější je vybírat kartáček podle velikosti mezizubního prostoru. Čím menší jsou tyto prostory, tím menší kartáček bychom měli zvolit. Je dobré také věnovat pozornost materiálu, z kterého je kartáček vyroben. Ti nejkvalitnější jsou měkké a ohebné štětinky, které jsou schopné se dostat do těch nejtěsnějších míst. A pamatujte, že jakmile si děti zvyknou na podobný způsob čištění, nebude to pro ně žádný problém i v dospělosti.

Pravidelnost a technika čištění

Teď už víte, proč a kdy byste měli začít s mezizubním čištěním a jak vybrat správný kartáček. Další důležitou otázkou je, jak často bychom měli mezizubní prostory čistit a jakou bychom měli použít techniku. Je důležité si uvědomit, že bychom měli mezizubní prostory čistit minimálně jednou denně. A pokud můžete, udělejte to po večeři, kdy už vaše děti nebudou jíst nic dalšího. Co se týče techniky, je důležité, abyste kartáček vkládali opatrně a krouživým pohybem. Neměli byste kartáčkem tlačit silou, protože by to mohlo vést k poškození dásní.

Výhody pravidelného mezizubního čištění

Někdy se nám může zdát, že mezizubní čištění je něco, co je komplikované a zbytečné. Ale opak je pravdou! Mezizubní čištění je opravdu efektivní způsob, jak zachovat zdraví zubů našich dětí. Jednou z největších výhod je, že se díky němu můžeme vyhnout zubnímu kazu či zánětu dásní. Navíc čištění mezizubních prostor podporuje celkové zdraví ústní dutiny a zlepšuje dech. Takže pokud chcete, aby vaše děti měly skvělý úsměv a nebyly nuceny chodit k zubaři častěji než je nutné, zaveďte pravidelné mezizubní čištění do jejich každodenního života!

Rady a tipy pro rodiče

Víte, co je nejlepší na tom, že učíme své děti správné zubní hygieně? Že se to můžeme naučit společně a zábavně. Můžeme si udělat z čištění zubů rodinnou rituál, který bude zahrnovat spoustu smíchu a legrace. Například Simon, náš starší syn, miluje moment, kdy si může vybrat svůj vlastní mezizubní kartáček. Je to pro něj jako malá dobrodružství. A naše mladší dcera Klára? Ona miluje zubní pasty s ovocnou příchutí a seznamujeme ji právě s čištěním mezizubních prostor. Když vidí, že si čistíme zuby jako rodina, je i pro ní tato činnost zábavnější. Rozhodně tedy doporučuji zařadit tuto zubní hygienu do vašeho rodinného rituálu. S trochou trpělivosti a důslednosti se to stane rutinní zvyklostí, kterou si vaše děti zamilují.

Napsat komentář: