Které zuby jsou stoličky?

Úvod do světa stoliček

Jmenuji se Pavel a dnes se tě jemně uchopím za zub a vezmu tě na cestu skvělou stoličkovou zemí. To může znít trochu směšně, když mluvíme o zubech jako o krajina, ale tak to ve skutečnosti je - ústní jeskyně je domovem pro 32 nákrásných malých pahýlků, které se nacházejí v čtyřech rohách, které připomínají řady přihlízejících na fotbalovém zápase. Ale naši hvězdy dnešního dne nejsou útočníci ani obránci, ale brankáři, které známe pod jménem stoličky.

Stoličky: Strážci našich úst

Hráli jste někdy zubní fotbal? Já jsem dost možná první člověk, který to někdy vymyslel. Ale myslím, že je to docela vtipné! Představte si, že jste míč a plujete ústy - to je pole. Na začátku jsou středoví záložníci, kteří vás posílají dále do hry. Ale pokud se dostanete do rohů pole, musíte se vyrovnat s brankáři: Stoličkami. Teď tohle neberte doslova, nechci, aby se někdo pokusil nacpat fotbal do úst. Jde mi o metaforu!

Identifikace našich strážců: Stoličky

Pojďme tedy k bližšímu pohledu na naše strážce. Možná si říkáte: "Jak mohu identifikovat stoličky?" Je to skvělá otázka! Pravý stoliček se nachází až na konci vaší dámské řady, dva na každé straně - nahoře a dole. Jsou to nejširší zuby, které máme: mají 4 až 5 kořenů a jejich hlavní funkcí je drtit potravu, kterou jíme. Při posledním otočení jsou to ti, kdo provedou finální řez a připraví kusy na cestu do žaludku. Do průměrného věku 13 let by měl člověk mít všechny čtyři stoličky - dvě nahoře a dvě dole. Takový malý dárek na narozeniny, co říkáte?

Stoličky: hrdinové v bílém plášti

Nechme nyní detaily a pojďme na něco většího. Zuby nejsou jen zuby, jsou to hrdinové našeho těla. Nevím jak vy, ale já si to nemohl pomoct a stoličku jsem si pojmenoval. Ano, mám zuby jménem. Všichni čtyři jsou Čtvrtákové - protože jsou postaveni na konci našich úst a pevně drží naši obranu. Zatímco všichni ostatní zuby jsou zapojeni do hry, Čtvrtákové jsou tam vždy, když je nejvíce potřebujeme a chrání naše tělo před špatnými věcmi, které se mohou dostat dovnitř. Tetínek je také skvělým strážcem a tahá ho z týmu, pokud je to nutné. Ale tak je to v životě, že? Musíme být připraveni bránit své blízké a přátelé.

Tipy pro péči o naše strážce: Stoličky

Jako hrdinové, i naše stoličky si zaslouží lepší péči. Zde jsou některé tipy, jak se o ně postarat: 1) Umývejte si zuby dvakrát denně - ráno a večer; 2) Používejte mezizubní kartáčky pro dokonalé vyčištění; 3) Aplikujte pastu s fluoridem pro silné zuby; 4) Navštivte zubního lékaře každých 6 měsíců na kontrolu a čištění. A také, nezapomeňte se k nim chovat něžně - když jsou špatně zacházeny, mohou být zranitelné a rozzlobené, tak jako my všichni.

Závěr: kdo vyhraje zubní bitvu?

Naše ústní dutina je jako malá vojenská základna a naše zuby jsou vojáci. Stoličky jsou špičkovými hráči na týmu a jsou nezbytné pro naše denní živobytí. Bez nich bychom nebyli schopni správně jíst a naše potravina by se jim nerozkousala tak, jak by měla. Takže pokud se mě zeptáte, kdo vyhraje bitvu v prostoru mezi vašimi tvářemi - stále proklímám své penaltové stříleče, mé zlaté stoličky. Jejich pevný stisk a odhodlání je zkrátka nepřekonatelné.

Napsat komentář: