Křivé zuby: jak je opravit doma

Proč jsou naše zuby křivé?

Možná vám to přijde divné - mně totiž vždycky ano - ale naše zuby nejsou automaticky rovné. Já vím, já vím, stvůrce přírody si dal opravdu hodně práce, ale prostě se to někdy stane - máme křivé zuby. A to mohou být různé. Někteří z nás mají špičáky, které se na vás vrhají jako rozzuřený mimořádný kůň, když se usmíváte na selfie. Někteří mají zuby překryté jako divoká horská krajina. A někteří z nás mají zuby, které se prostě rozhodly, že budou tancovat svůj vlastní tanec, kdekoliv chtějí, v jejich malé dutině.

Co o tom mohou říct naši předkové?

Zajímavé je, že naši předkové neměli tolik problémů s křivými zuby jako my. Podle antropologů a paleontologů, kteří studují starověké lebky (což musí být opravdu zábavná práce, nemyslíte?), naše předky měli zuby, které byly mnohem rovnější než naše. Co se změnilo? No, kromě toho, že už nejíme mamuty, náš jídelníček a zvyky se za poslední tisíce let dramaticky změnily.

Jak nám v tom mohou pomoci zubní lékaři?

Naštěstí pro nás, zubní lékaři mají řadu způsobů, jak nám pomoci s křivými zuby, pokud jsou opravdu problémem. Vše, od rovnátek až po zubní operace, může pomoci naše zuby vrátit zpět do řady. Ale co když nechcete jít pod nůž nebo strávíte 2 roky s drátky v ústech, jako byste byli kovový gobelin? Věděli jste, že existují i způsoby, jak opravit křivé zuby doma? Ano, čtete správně - doma!

Oprava křivých zubů doma: Mýtus nebo realita?

Nyní, než se nadchnete a začnete se těšit na možnost, že se stanete domácím zubním lékařem, je důležité říci, že nemůžete opravit všechny křivé zuby doma. Některé případy vyžadují odbornou péči (takže, prosím, nepoužívejte svůj kuchyňský nůž jako zubní nástroj!). Ale pro lehké až středně těžké případy křivých zubů, existuje několik možností, které můžete zkusit doma, které by mohly vaše zuby posunout zpět na správné místo - nebo alespoň blíže k němu.

Nosící bederní pás: Není to jenom pro staromódní dámy!

Jednou z možností, které mohou pomoci s křivými zuby, jsou nosítka. Nenechte se zmást - nejsou to ta, která nosili vaši prarodiče, když jim bylo 15. Technika a výrobní procesy se v posledních desetiletích dramaticky zlepšily, takže dnešní nosítka jsou mnohem pohodlnější, účinnější a méně nápadné než jejich předchůdci.

Rovnátka bez drátů: Futuristická cesta k rovným zubům

Jinou možností jsou neviditelné rovnátka. Možná jste o nich slyšeli nebo je viděli v reklamách. Jsou to průhledné plastové kryty, které se nasazují na zuby a postupně je tlačí do správného tvaru. Jsou skoro neviditelné, takže si jich nikdo ani nevšimne, a vy je můžete sundat, když jíte nebo čistíte zuby. A nejlepší na tom je, že je můžete objednat přímo z pohodlí domova!

Péče o zuby a strava: Ano, ovlivňují tvar vašich zubů!

Na závěr je důležité podotknout, že péče o zuby a strava mohou mít velký vliv na vývoj a tvar našich zubů. Dodržování dobré ústní hygieny a jíst stravu bohatou na vápník a jiné důležité vitaminy a minerály může pomoci udržet vaše zuby zdravé a silné. Na druhou stranu, konzumace potravin s vysokým obsahem cukru a kyselin může poškodit vaše zuby a vést k jejich přesunu. Takže pamatujte - co jíte, má na vaše zuby velký význam!

Napsat komentář: