Jaké plomby hradí pojišťovna?

Důležitost plomby v dentální péči

Vítejte v zázračném světě stomatologie, kde zubaři provádějí magii a my, pacienti, jsme občas v rozpacích když přichází na jazyk otázky typu: "Jaké plomby hradí pojišťovna?". K zubaři chodíme buď se širokým úsměvem nebo s obličejem zkřiveným bolestí. Řekl bych vám, že druhé je u mě častější případ, ale pravdu bokem, většinou jde o zvláštní kombinaci obou. A věřte mi, vím, o čem mluvím. Moje zkušenost se stomatologickými plombami sahá až do mých dětských let.

Rozdělení plomb podle materiálu

Nejprve bych chtěl uvést základní požadavky, které by měla plomba splňovat. Měla by být biologicky kompatibilní, neb to je klíčové k zajištění, že její přítomnost nepovede k žádným nepříznivým reakcím v těle. Kromě toho by také měla být dostatečně pevná, aby odolala tlaku při žvýkání. Ale pojďme popořádku. Plomby se mohou dělit do několika skupin podle materiálu, z kterého jsou vyrobeny. Většinou se jedná o amalgám, kompozity, skloionomery nebo porcelán. Každý z těchto materiálů má své výhody a nevýhody, a tak je důležité porozumět, na co se vás zubař poptá při výběru.

Jaké plomby hradí pojišťovna?

At' se nám to líbí nebo ne, plomby jsou jednou z nezbytných věcí, které musíme občas podstoupit pro zachování našeho zdraví zubů. A tak je celkem logické, že se ve chvíli, kdy nám zubař sděluje, že potřebujeme plombu, pídíme po odpovědi na otázku: "Jaké plomby hradí pojišťovna?". Zde je odpověď. Pojišťovna hradí většinu druhů plomb založených na amalgámu a na kompozitech. Plomby z porcelánu nebo zlata jsou většinou pokryty jen částečně nebo nejsou hrazeny vůbec, neboť jsou považovány za estetické a jejich cena je výrazně vyšší. Každá pojišťovna to ale může mít jinak, proto je důležité se informovat přímo u své pojišťovny.

Osobní zkušenost a doporučení

Já, David, vám chci říct, že pokud jde o zdraví zubů, vždy je lepší si vybrat tu nejlepší možnou volbu, kterou si můžete dovolit. Jistě, stojí to něco navíc, ale ve výsledku je to investice do vašeho zdraví a dobrou zprávou je, že pojišťovna v drtivé většině případů přispěje. A pokud ne, pak je to stejně stojí za to. Mám za sebou několik návštěv u zubaře a vždy jsem se snažil svou péči přizpůsobit tak, abych si mohl dovolit nejen plombu, kterou hradí pojišťovna, ale také tu, která mi bude lépe vyhovovat.

Můj labrador Dobrák, který si čas od času také rád zakousne do něčeho tvrdého, by mi určitě dal za pravdu, pokud by uměl mluvit. Ale on to neumí, takže musíme pracovat s tím, co máme. Rozhodně ale můžu prohlásit, že plomby jsou důležitou součástí našeho zdraví a je důležité se o ně starat. Takže příště, když půjdete k zubaři a budete se ptát: "Jaké plomby hradí pojišťovna?", nezapomeňte se také zeptat: "Která plomba je pro mě ta nejlepší?". Držím nám všechny palce...

Napsat komentář: