Jak správně uchovat ulomený zub pro návštěvu u zubaře?

Proč je důležité ulomený zub uchovat?

Ahoj všichni, kdo se o zuby zajímáte stejně jako já! Ačkoliv se mi zuby obvykle drží pevně v ústech, vždyť jím spoustu vápníku a dbám na jejich zdraví, občas se stane nehoda. A víte, co se taky občas stane? Že si někdo ulomí zub. Jedna věc je zajistit, že se na pohotovost dostanete co nejdřív a zubář vám pomůže, ale důležitý je taky ten okamžik předtím, než se k doktorovi dostanete. Pokud dojde k neštěstí a zub se ulomí, je hodně důležité si ulomený kousek pěkně uchovat. Nepodceňujte to, zubáři dokážou s ulomeným zubem často zázraky, ale jen pokud je kousíček ve správném stavu a dostanou ho včas do rukou.

Já jsem jednou zažila podobnou situaci s mého křečka Radka, když mu jednou při hraní vypadla hračka a já si ulamovala kousek zubu. Sice křečci a lidé mají trošku jiný systém řešení těchto situací, ale stres tam byl pořád! Postup, jak zacházet s ulomeným zubem, jsem si tehdy pro jistotu osvěžila a posloužilo mi to i pro situace, kdy se to stane člověku. Tak pojďme se podívat, co všechno je dobré dělat a nedělat, aby váš zub (nebo kousek z něj) byl u zubaře v dobrých rukou a v dobrém stavu.

Jak uchovat ulomený zub?

Když se řekne ulomený zub, mnoho z nás si představí ten hororový okamžik, přiběhneme domů s krví na bradě a s jedním zubem méně. No jo, ale co dál? K nejbližšímu zubaři běžet musíme, to je jasné jako facka. Ale ten ulomený zub, s ním taky něco dělat musíme. Nejhorší, co můžete udělat, je ho nechat ležet někde na ulici nebo ho ztratit. Mějte na paměti, že zuby jsou poměrně odolné. Nejsou to sněhové vločky, které se rozplynou, ale přesto potřebují lásku a péči, aby je zubář mohl přišroubovat zpět kam patří. Čistota je základ, tak ulomený kousíček nejdříve opatrně opláchněte vodou. Použít můžete taky mléko. Mléko? Ano, mléko. Má podobné pH jako naše tělo, a proto vydrží zub v mléce déle na živu. To rybízovou šťávu si nechme raději na dort, zuby v ní mořit nechceme.

Rozhodně se vyhněte mytí zubu vodou z kohoutku, pokud by to šlo, protože chlor a další chemikálie v něm jsou pro zubovou tkáň agresivní. Jestli máte po ruce fyziologický roztok, je to perfektní. A jak ulomený zub skladovat? Čisté a vlhké prostředí je klíčové. Ideální je zub zabalit do vlhkého gázy a uchovávat ho buď v ústech (mezi tváří a dásní) nebo, pokud nejde o možnost první volby, tak ve vyplivnuté slině, ve fyziologickém roztoku nebo v mléce. Pamatujte ale, že v ústech to možná není nejlepší nápad, pokud máte velkou ránu, krvácíte nebo se bojíte, že zub spolknete.

Vyvarujte se běžných chyb

Než se pustíme do návodu, jak s ulomeným zubem zacházet jak s porcelánovou panenkou, je dobré vědět, co dělat rozhodně nesmíme. Už bychom jim říkali trapasy. Mluvíme o běžných chybách, co vám můžou uvařit pěkně kaši z možnosti, že zubík bude moci být znovu použit. Zaprvé, nedrhněte ho a nemyjte ho mýdlem, protože vážně není špinavé nádobí. Zubní tkáň není jako plech na pečení, je to živá tkáň, kterou můžete snadno poškodit. Zadruhé, nekecejte zbytečně dlouho s kamarády o tom, kolik to bolelo, ale místo toho běžte k zubaři, čas hraje proti vám. A zatřetí, nenechávejte zub na vzduchu vyschnout jako prádlo na šňůře, zub potřebuje vlhko. K dalším velkým nenechům patří zamrazování – ulomený kousek zubu není steak, který byste chtěli vyndat z mrazáku a připravit si ho o pět měsíců později. A ještě jedna rada na cestu – pokud vám kamarádi poradí, abyste zub uložili do alkoholu pro jeho dezinfekci, polkněte raději svou pýchu a připusťte si, že máte blbý kamarády.

První pomoc pro ulomený zub

Takže, co teď? Jak jsem již zmínila, nejdříve bez paniky. Tanzující fontána krve a hrůza z pohledu na odlomený zub ještě nikoho nezachránila. Mějte na paměti, že pokud je to možné, snažte se zub co nejrychleji vrátit zpět na své místo. Samozřejmě jen v tom případě, pokud nejste ve stavu šoku nebo vás zub tak nebolí, že byste raději skočili z okna než se ho dotkli. Potom se zkuste soustředit na kontrolu krvácení - gáza, čistý kapesník nebo čistá tkanina pomohou. Přitiskněte materiál k místu krvácení a snažte se udržet chladnou hlavu. Na zub můžete použít studený obklad, snížíte tím otok a můžete mírně ztlumit bolest. A teď pozor, bolest nejspíš bude, ale rozhodně nedoporučuju hrdě ji ignorovat a místo toho si vzít něco na tlumení.

A jen malá radka na okraj - pokud krvácíte a nevíte jistě, že zub není zlomen, vyvarujte se kloktadlu. Nášivou máchačku s dezinfekčním přípravkem si nechte raději až na později. Nyní se zaměřte na záchranu zubu a rychlý přesun do péče odborníků.

Co dělat na cestě k zubaři?

Cesta k zubaři může být adrenalinový zážitek, ale nezapomeňte, že zde není čas na obdivování památek nebo debaty s kolemjdoucími. S radostí si povídám s lidmi o všem možném, a znáte mě, ráda se po česku zahovořím, ale nyní je třeba soustředit se na jediné – dostat se tam včas. Jakmile jsme zub opláchli a uložili do vhodného média, ujistěme se, že se s ním zachází jako s porcelánem. Pokud ulomený zub pečlivě obalíte a uchováváte, cesta k zubaři je o to méně stresující.

Snažte se udržet klidnou a zpomalenou dýchací frekvenci, zajistí to nejen lepší pohodu pro vaše šoky, ale i pro zub ve vaší péči. Když se blížíte ke klinice, připravte se na různé otázky od personálu. Je dobré pamatovat si alespoň přibližný čas ulomení zubu a poskytnout zubnímu personálu všechny důležité informace o incidentu. Přijďte včas, ale hlavně s nadějí, že váš malý kalciový kamarád bude správně umístěn zpět na své původní místo.

Jak zabránit ulomení zubů?

Preventivní opatření jsou klíčová a měla bychom je mít na paměti, abychom situací, kdy si lámeme zuby, byť nechtěně, předešli. Zaprvé, sportujte, ale sportujte chytře. Helma, chrániče a obličejová mřížka nejsou jen pro hokejisty. I když patřím spíš mezi ty, co by se při sportu nejraději zahrnuli bublinkovou fólií a lezli do molitanové jámy. Dále je dobré dbát na správnou výživu a posilovat zuby tvrdou stravou. Snažím se o vyváženou stravu, ačkoliv, pravda be pravou, občas mi nějaká ta čokoládka či sladkosti proklouznou. Ale sním je vědomě! No a nedotknou-li se vašich zubů, pak ještě existují ústní návleky pro noční bruxisty - lidí, kteří v noci skřípou zuby. Ano, proti skřípání noční návleky a žádné romantické povídání před spaním!

Obecně je důležité pravidelné sledování stavu ústní dutiny, nenechte to zajít tak daleko, že vám bude padat čelist sám od sebe. Když už se nám podaří něco ulomit, i přes veškerou opatrnost, buďte připraveni na to, že ne všechno je ztraceno a s rychlou a správnou reakcí se dá mnohé zachránit. Nemusí to nutně končit umělým chrupem nebo dlouhodobým nosným agregátem v ústech. Předejít ale je vždy lepší než léčit, i když Radek by řekl, že nejlepší je prostě si jen tak klidně pobíhat v kolečku a od zubních nehod je chráníten jeho hrátkový životní styl.

Role zubaře v řešení ulomeného zubu

A teď přichází na scénu ten, kdo drží ve svých rukou osud vašeho ulomeného zubu - zubař. Po příchodu na kliniku bude váš zubař hodnotit situaci, zkontroluje zdraví ústní dutiny a rozhodne o nejlepší metodě léčby. Pokud máte kus zubu a je dobře uchován, nebojte se, existují techniky, kterými ho zubař může připevnit nebo použít jako šablonu pro vytvoření nového zubu.

Kromě medicinského zázemí vašeho zubaře existují i různé technologické vymoženosti, které mohou pomoci vám i vašemu zubu. Zubář m

Napsat komentář: