Jak se rovná předkus?

Rozumíme předkusu

Víte, co je to předkus? Předkus je stav, kdy přední zuby horní čelisti přesahují před přední zuby spodní čelisti. Nepodceňujte ho! Tento zdánlivě malý problém může vyvolat řadu zdravotních komplikací. Mohou nastat potíže se žvýkáním, mluvením a dokonce může předkus ovlivnit i váš vzhled. Ale nebojte, musím se přiznat, že ja sama jsem toto považovala za vtip až do doby, kdy mi můj zubař řekl, že mám mírný předkus! A tak jsem se pustila do hledání informací a nacházím se zde, sdílím svoje nálezy s vámi.

Proč se předkus vytváří

Předkus může být způsoben řadou faktorů. Od genetiky po nevhodné návyky jako je cucání prstu v dětství. Moje malá neteř například dává přednost spaní se svou láheví v ústech a to je také jeden z příspěvků. Dokonce i zranění může způsobit předkus tím, že posune strukturu naší tváře. Stejně jako u mě, která jako malá jsem měla nešťastnou nehodu během hrání s kamarády. Kdo by si pomyslel, že houpačka může mít tak trvalý dopad!

Jak zjistit, že máte předkus

Objevování příznaků předkusu může být celkem těžké, pokud nevíte, na co máte hledět. Určitě nejdůležitější je, že když zavřete ústa, horní zuby pokrývají spodní zuby. Může se objevit také nadměrné opotřebení na předních zubech, nebo může dojít k narušení tvářové rovnováhy. Chcete-li to ověřit, stačí se podívat do zrcadla a usmát se! Tyhle malé zdravotní kontroly uděláme sami za pár minut a můžeme tak rozhodnout, zda je třeba vyhledat pomoc lékaře.

Trochu vědy: Jak funguje předkus

Víte, co je v této situaci fascinující, alespoň pro mě? Anatomie našich úst! Naše ústa nám umožňují dělat tolik věcí, a přesto jim věnujeme tak málo pozornosti. U předkusu jsou postiženy dva hlavní svaly - m. masseter (žvýkací sval) a m. temporalis (spánkový sval). Když mají tyto svaly nerovnováhu, mohou vytvářet takový tlak, který mění polohu našich zubů a čelisti. Abych to zjednodušila, představte si, že tlačíte na stůl z jedné strany - stůl se posune, že? To samé se děje v našich ústech, jen to trvá déle a není to tak zřejmé.

Vliv předkusu na dospělých

Předkus je problém, který přináší řadu komplikací, jak jsem již zmínila. V dospělosti může být obtížnější se ho zbavit. Nejen, že může způsobit estetické problémy, ale mohl by také vést k bolesti čelisti a dokonce k chronické bolesti hlavy. Ano, představte si, že by vám kvůli zubům mohla bolet hlava!

Pro léčbu předkusu existuje mnoho způsobů

Ale co s tím můžeme dělat? No, máme štěstí! Žijeme ve 21. století a lékaři už dokázali vymyslet různé způsoby, jak se zbavit této potíže. Existuje celá řada možností - od speciální diety a cvičení až po návštěvu u ortodonta a používání rovnátek. Každý případ je samozřejmě jedinečný, takže je vždy dobré konzultovat konkrétní řešení s odborníkem, jen tak jak jsem to udělala já.

Cvičení pro předkus: Ano, existují!

Pokud jde o cvičení, může se to zdát trochu divné - cvičit ústa? Ale ano, existují!! A vlastně jsou účinné a pomáhají zlepšovat strukturu čelisti. Jednou z nejoblíbenějších technik je "ocas svině". Je to jednoduché cvičení, které spočívá v tom, že si představíte, že jste svině, a pokusíte se pokrčit nos. To stimuluje svaly kolem úst a pomáhá zlepšit strukturu čelisti. Není to skvělé? Kdo by si pomyslel, že taková legrace může být zdravá!

Ortodoncie: Poslední záchrana

Pokud se nám nepovedlo upravit předkus pomocí cvičení a změn diet, možná bude třeba ortodontický zásah. Rovnátka nejsou jen pro puberťáky! I já jsem se k nim odhodlala a mohu potvrdit, že to rozhodně stojí za to. A dnes existují rovnátka, která jsou téměř neviditelná, tudíž nejrůznější zábrany jsou pryč a cesta ke krásnému úsměvu je otevřena.

S životem s předkusem

Nakonec je třeba si uvědomit, že i když je předkus nežádoucí, není to konec světa. Ano, je důležité ho léčit a pracovat na jeho zlepšení, ale nikdy by nás neměl bránit v tom, abychom se cítili dobře a byli spokojeni se sebou. A pokud to někdy zapomenete, stačí si vzpomenout na mě. I s mým předkusem uvízlym od houpačky, známý jako "Adélka Houpačková", jsem dnes šťastná a spokojená žena, s krásným úsměvem na tváři, díky pravidelným cvičením a návštěvám u mého milovaného ortodonta. Nezapomeňte, že i vy můžete mít takový úsměv!

Napsat komentář: