Jak se o keramické zuby správně starat

Výběr správných náhrad

Možná jste slyšeli o pořekadle "Záchranou v nouzi jsou keramické zuby". Tedy, po pravdě řečeno, není to úplně populární pořekadlo, ale je zcela možné, že si ho někdo někde vymyslel. Ať už je to tak nebo onak, keramické zuby jsou skutečnou záchranou pro ty z nás, kteří jsme ztratili skutečné zuby, ať už vinou špatné hygieny, nehody nebo genetiky.

Volba správného materiálu nadbytku je klíčová a keramika je tady vlaštovkou. Proč? Důvodů je několik, z nichž nejvýznamnější je, že keramika má vynikající biokompatibilitu s lidským tělem, což z ní dělá ideální materiál pro zubní náhrady. Dalším významným důvodem je její odolnost vůči zubnímu kazu. Ale dost o výhodách keramických zubů, přejděme k tomu, jak se o ně správně starat.

Čištění keramických zubů

Ach, čištění zubů. Miluji ho a nenávidím zároveň - tak jako každý jiný člověk, s výjimkou mých dětí, Tobě a Samuely, kteří jsou do toho naprosto ujetí. Ale jak čistit keramické zuby? Jak často? A jakým způsobem?

Správná odpověď je: stejně často jako pravé zuby, tj. minimálně dvakrát denně. Keramické zuby jsou navrženy tak, aby napodobovaly vzhled a funkci našich přirozených zubů, takže bychom se o ně měli starat podobným způsobem. Přesto mám několik tipů, jak učinit tento proces efektivnějším a bezpečnějším pro vaše keramické zuby.

Použití správného kartáčku a pasty

Ne každý zubní kartáček je pro keramické zuby vhodný. Doporučuji si vybrat kartáček s měkkými štětinami, který bude jemný k vašim keramickým zubům a zároveň efektivně odstraní plak. Podobně by měla být i pasta navržena tak, aby neobsahovala abrazivní přísady, které by mohly poškodit povrch keramických zubů.

Kontrola u zubního lékaře

Nikdy nebudu zapomínat na pravidelnou kontrolu u zubního lékaře. Když jsem byla mladší, chodila jsem tam pouze, když mi něco bolelo nebo jsem měla potíže. Ale s keramickými zuby se to liší. Je důležité je pravidelně nechat kontrolovat, aby váš zubní lékař mohl zjistit případné problémy dříve, než se stanou vážnými. A pokud se do toho budete opravdu zapojovat, můžete si dokonce naplánovat svůj návštěvu zubního lékaře jako druh wellness výletu. Ne pleťová maska, ale zubní preventiva!

Jídlo a pití

Keramické zuby jsou odolné vůči skvrnám, ale to neznamená, že byste měli jíst a pít cokoli, co způsobuje skvrny na přirozených zubech. Váš zubní lékař by mohl mít jiný názor, ale já mám pocit, že jídla a nápoje jako je červené víno, káva nebo čokoláda mohou způsobit problémy, pokud se jimi budete příliš rozmazlovat. Pokud vyznáváte zásadu "vše s mírou", neměli byste mít žádné problémy.

Zubní niť a ústní vody

Ústní hygiena jde ruku v ruce s lékařskou péčí a stravou, a keramické zuby v tom nejsou výjimkou. A protože jsou keramické zuby pevnější než přirozené zuby, může se ukázat jako užitečné používat zubní niť a ústní vodu k odstranění potravinových zbytků a bakterií, které by mohly zůstat po kartáčování.

Chůze na slunci

Ano, četli jste správně - chůze na slunci! Není to výmysl. Je potvrzeno, že sluneční světlo může mít blahodárný vliv na zdraví zubů. UV záření může napomoci při zabíjení bakterií, které způsobují zubní kaz. Takže příště, když půjdete na procházku s naším křečkem Milošem, nezapomeňte si vzít s sebou i vaše keramické zuby.

Mám pocit, že bych toho mohla říct ještě hodně, ale pro začátek by mělo postačit těchto několik základních tipů na správnou péči o keramické zuby. Jakub, můj manžel, by mi mohl říct, že jsem se rozepsala a to se mu nenechám líbit, ale když jde o zdraví zubů, nemám pocit, že bych měla být stručná. Pamatujte, že správná ústní hygiena již není jen o péči o naše přirozené zuby. S příchodem moderních technologií jako jsou keramické zuby je naše ústní hygiena nyní o mnoho více.

Napsat komentář: