Jak efektivně řešit opravu zlomeného zubu bez zbytečných výdajů

Proč jsou opravy zubů tak drahé?

Ahoj, milí čtenáři, víte, že kdybych za každou korunu, kterou jsem utratila za zuby, dostala bonbon, byla bych dávno v karamelovém nebi? Pravdu má asi každý, kdo si někdy musel plácnout za léčbu zubů. Těžce vydělané penížky jdou jako na běžícím páse a přitom si říkáte, že za ty prachy by to chtělo krabici plnou zářících perliček, ne jen opravu jediného zlobivého zoubku. Opravy zubů mohou být ale drahé opravdu z mnoha důvodů – od použitých materiálů, přes složitost zákroku, až po vysoký standardní úroveň dentální péče. No a pak je tu, samozřejmě, pojištění, které mnohdy pokrývá jen základ léčby, takže za ty extra služby si můžeme pěkně sáhnout do kapsy. A kdo by chtěl chodit s dírou místo zubu, že?

Prevence je základ

Ušetřit peníze na opravě zubů můžete úplně jednoduše – a ne, nemyslím tím, že byste si měli začít šetřit na zubní fond. Kdo má na to myslet? Chci říct, že prevence je klíčová. Nedávná návštěva u zubní hygienisty mi to zase jednou potvrdila. Zjistila jsem, že pravidelné čištění, správná technika kartáčování, používání zubní nitě a ústní vody mohou zabránit tolika problémům. Moje stará dobrá babička vždycky říkávala, že 'Lepší je předejít, než léčit', a já ji teď opravdu rozumím. Vyrobit si rutinní návštěvu zubního lékaře dvakrát do roka může být tou nejlepší investicí do vašeho úsměvu.

Máme doma zubního pohromu

Teď přijde ta historka, o které jsem se zmínila na začátku – nedávno mi přední zub zradil při obyčejném kousnutí do jablka. Zrovna jsem si doma chystala svačinku, povídali jsme si s dětmi, Ester si zrovna něco zpívala a Radovan maloval kosmonauty, prostě idyla, když tu najednou – křup. A já najednou v zrcadle vidím holka, ta má úsměv jako hokejista. No nic, ťukat se po čele už bylo pozdě, bylo potřeba najít řešení, a rychle. Operace úsměv se blížila!

Domácí řešení jako dočasná náplast

Víte, co člověka napadne v prvních minutách po takové nečekané události? DIY, neboli 'udělej si sám'. A tak jsem sháněla vše, co mám po ruce – od žvýkaček, přes maliarskú pásku, až po plastelínu z dětského pokojíčku. Ale po chvilce jsem si uvědomila, že domácí řešení, kolikrát i humorně nešikovná, nejsou zrovna na ulomený zub tou nejlepší cestou. A tak jsem slepila dočasný úsměv z kitu z lékárny a byla jsem na sebe strašně pyšná, že jsem se nezhroutila. Ale to byl jen začátek, teď bylo potřeba najít opravdové řešení.

Porovnání cen a služeb

Na internetu jsem strávila víc času, než je zdrávo – obešla jsem desítky webů, přečetla si nekonečné množství recenzí a zkusila srovnat nabídky. Jasně, že ne všechny ordinace jsou vytvořené rovné a ceny mohou být jako den a noc. Zjistila jsem, že je důležité mít přehled – kolik mě bude stát vyříznutí, kolik implantát, co všechno je v ceně zahrnuto a hlavně – jaké jsou recenze ostatních pacientů. Někdy najdete i akční nabídky, ale pozor, abyste nepřišli o nějakou tu důležitou součást léčby jenom proto, že to bylo o pár korun levnější.

Alternativní metody léčby

Co mi při tom proklikávání webů vyskočilo na obrazovce byly různé alternativní metody léčby. Ano, jistě, existují věci jako dentální turismus, kdy si lidi jezdí nechat opravit zuby do ciziny, ale já jsem myslela něco blíže domova – laserové léčby, kompozitní výplně, ano dokonce i biologické zubní lékařství. Tyto metody mohou být někdy finančně dostupnější, ale je důležité nezapomenout se ptát na všechny možné rizika a nežádoucí účinky. A důležité je také zjistit, jestli vám taková léčba vůbec vyhovuje – některé alternativy mohou být efektivní, ale třeba ne v případě, že vám jde o estetický dojem od předních zubů.

Kdy chodit k lékaři – a kdy je to nutnost

Možná vás napadne, že s takovým polámaným zoubkem můžete chvíli vydržet, ale věřte mi, s ulomeným předním zubem není legrace. Nejen, že vás to může stát pár bizarních úsměvů ve zrcadle, ale i pořádnou bolest. A ne jen to, čekání může znamenat, že se zub ještě více poškodí a léčba pak bude ještě dražší a bolestivější. Takže jak to tedy poznat, kdy už je opravdu nutné sednout na ten zubní křeslo? No, když kus zubu chybí, cítíte bolest nebo nepříjemné pichání, je čas to neodkládat a zavolat svému zubaři.

Můžete to řešit i na splátky

Víte co je skvělé? Žijeme ve světě, kde už nemusíte mít nutně všechny peníze hned. A to se týká i opravy zubů. Mnoho zubních klinik nabízí možnost léčbu zaplatit na splátky. Sice vás to dohromady vyjde na více než byste platili najednou, ale aspoň to nebolí tak hned. Já jsem přesvědčená, že pokud splátky zvyšují vaši finanční pohodu a nemusíte se kvůli opravě zubu vzdát dovolené či jiných radostí, je to cesta, která stojí za zvážení. Ale jako vždy, před podepsáním čehokoli si důkladně přečtěte smlouvu a podmínky splácení, aby vás později nečekalo nepříjemné překvapení.

Když už je to nutné, nezapomeňte na garanci

Když nakonec přijde na to, že už opravu zubu prostě odkládat nelze, měli bychom se zaměřit na to, aby daná investice byla benefiční i dlouhodobě. A tím se dostáváme k magickému slovu – garance. Většinu práce sice uhradíte hned, ale pokud se něco pokazí, nechcete přeci platit znovu. Zkontrolujte si tedy, jaké záruční podmínky vám zubní klinika nabízí, a zda pokrývají případné komplikace, které mohou po zákroku nastat. A pokud je zubár, kterému důvěřujete, berte ho jako zlato – dobrý lékař je víc než polovina úspěchu.

DIY dentální tipy? Ne vždy dobrý nápad

A jako bonusová rada na konec – ano, internet je plný 'zaručených' DIY tipů, jak si opravit zuby doma. Jenomže, prosím vás, neberte všechno, co vidíte online, za hotovou minci. Jistě, klinčekový olej může pomoci zmírnit bolest zubu a sůl s vodou jako ústní voda má své místo, ale pokud jde o opravy, prosím, nechte to na profíky. Jediný domácí experiment, který bych doporučila, je ten s dočasnými náplastmi, které jsou určené přímo pro tento účel – a i ty používejte jen jako provizorní řešení.

Nakonec je tady moudro, které jsem pochopila při svém dobrodružství s ulomeným zubem. Nikdo z nás nechceme utrácet majlant za opravu zubů, ale když už do toho jdeme, pojďme to udělat pořádně – ať máme z opravy radost dlouhodobě, nejen do prvního kousnutí. Držte své zuby v kruhu svých přátel a pečujte o ně, ať vám slouží co nejdéle. A pamatujte, že úsměv s kompletní sadou zubů je k nezaplacení – doslova i obrazně. Přeji krásné svátky s úsměvem od ucha k uchu!

Napsat komentář: