Jak efektivně používat dentální nit pro zdravé zuby a dásně

Proč je zubní nit tak důležitá?

Když mi kdysi dentista řekl, že si mám čistit zuby nití každý den, popravdě jsem měla chuť se smát. Mezi námi, kdo by se chtěl patlat s kusem nitě, když má k dispozici zubní kartáček a pastu, že? Ale jak jsem se později dozvěděla a musím se svěřit, při pohledu na svůj zářivý úsměv ve zrcadle se mi náladově rozjasnil celý den, používání zubní niti je pro naše dentální zdraví naprosto klíčové. A nejde jen o to, že skvěle dokáže vybílit mezizubní prostory. Zubní nit zabraňuje tvorbě zubního plaku, tedy toho nepříjemného filmu bakterií, který když se vám uloží na zoubky a dásně, tak si začne pěkně hlodat cestu a způsobuje záněty dásní, kazivost a může vést až ke ztrátě zubů.

Ale párkrát mi bylo řečeno, že mě u používání zubní niti nikdo neviděl, což je škoda, protože když se člověk napevno rozhodne, že to zkusí, postupem času objeví, že z toho má pro své zuby a celkové zdraví nespočet výhod. A to není všechno. Přemýšlejte o zubní nitě jako o superhrdinovi v maskovaném kostýmu, který nejenom zachraňuje zuby, ale také čistí daleko lépe než jakýkoliv kartáček, ať už manuální nebo elektrický, protože se dostane tam, kam oni prostě ne. Později ve článku se podělím o to, jak se vypořádat s nití, když vám to přijde jako noční můra, abyste mohli začít spát klidněji.

Jak vybrat tu pravou zubní nit?

V mých shoppingových pochodech zubními potřebami jsem narazila na celou škálu zubních nití a nebylo to jen tak vybrat tu pravou. Jsou různé typy – voskované, nevoskované, s chutí mátovou, cimpr campr, no, na výběr jak bot v obchodním domě. Voskovaná nit má to výhodou, že lépe klouže mezi zubama a někomu se tak může zdát příjemnější na použití. Nevoskovaná zas údajně lépe odstraňuje zubní plak. Jestli máte hodně těsné mezery mezi zuby, může být pro vás voskovaná verze jako poslaní z nebes.

A pak je tu zubní nit s mátovou příchutí, která vám na jazyku zanechá pocit svěžesti. Mátová, nebo bez příchutě, zajímavé je, že používání zubní niti může být i součástí aromaterapie pro vaše ústa. Užijte si tedy ten relaxační rituál, ve kterém vám bude vonět a chuťově se bude líbit každé nitění. Ale co je nejdůležitější, hledejte to, co vám bude vyhovovat a nezanechá ve vaší ústní hygieně mezery. I naše drobotina Tobě si našla svoji oblíbenou nit, i když to nejdřív vypadalo, že se s ní spíš hodlá hranatě pohádat.

Technika nitění – krok za krokem

Zubní nit je sice skvělý pomocník, ale jen pokud víte jak na to. Moji drazí, nejjednodušší je to obratem zajít k vašemu zubaři a nechat si ukázat. Jenže víme, jak to chodí, že jo? Kdo by chtěl trávit další chvíle na zubařském křesle, když už jen vystačit z čekárny je zážitek jak kdyby vás málem srazil tramvaj. Takže pojďme to vzít hezky pěkně do vlastních rukou!

Nejdříve si odstřihněte kousek nitě, ideálně tak 30-40 centimetrů, abyste měli dostatek místa pro manipulaci. Nit držte pevně mezi prsty obou rukou – palce a ukazováčky – a zbylou část natáhněte těsně. Pak s lehkostí tanečníka vstupte mezi první dva zuby. Berte to jako pozvání na tanec, kde nit je váš taneční partner. Jemně ale důsledně, s láskou ale pevnou rukou, provádějte nití lehké „pilování“ nahoru a dolů a pod dásní. Je to jako malování na plátně, kde každý váš pohyb musí být promyšlený a účinný. Pro každý mezizubní prostor použijte čistou část niti, abyste si nezavlekli bakterie z jednoho místa na jiné. A věřte mi, že s rutinou se to stane rytmickým a uklidňujícím procesem, na který se budete těšit. Alespoň já si už tento rituál nemůžu vynachválit. Samuela se dokonce při nitění smála, že to vypadá jako když mám v ústech malou ponožku, které se snažím naučit chodit mezizubními prostory.

Vzpomínka na moje první nitění

Pokud máte pocit, že vám to nitění půjde těžko, nezoufejte. Vzpomínám, jak jsem poprvé uchopila kousek zubní niti a byla to katastrofa. Ani nevíte, jak na něčem tak jednoduchém můžete mít dvě levé ruce. Nikdy nezapomenu, jak jsem si při prvotním úsilí natrhla dáseň, a došlo mi, že i obyčejná zubní nit může být v rukou nezkušeného uživatele zcela nebezpečnou zbraní. Ale nebojte se, s praxí přišla zručnost a dnes už můžu hravě několikrát za den nitění absolvovat jako profík.

Je vtipné, když si vzpomenu na první (a snad jediný) boj s nití, který jsem svedla před očima svých dětí. Ty si myslely, že maminka dělá večerní kouzelnické představení, když prskaly smíchy z mé boje s touto záludnou nití. Nakonec mi ale Tobě, tenkrát teprve pětiletý, prohlásil, že když já to dokážu, tak bude zubní nit používat i on, aby měl stejně hezké zoubky jako maminka. A tak se nití začal bravurně učit už od mala a dnes už ani není potřeba mu připomínat, jak důležitá je zubní hygiena.

Mýty a fakta o nitění zubů

Pojďme si teď trochu pročistit myšlenky o nitění zubů, protože s demystifikací mýtů jdou ruku v ruce i některá překvapivá fakta. Úplně nejčastěji slyším, že když si člověk nití zuby a trošku to krvácne, znamená to, že něco dělá špatně. Opak je pravdou. Tohle je vlastně indikace, že nitění potřebuje ještě víc, protože dásně mohou být zanícené kvůli bakteriím, které si tam zatoulaně daly rendez-vous. Takže když uvidíte trochu krve, nepanikařte, dejte tomu čas, směle do toho a dásně se vám odvděčí zpevněním a uzdravením.

Další častý omyl je, že pokud máte citlivé dásně nebo už vás trápí zubní kaz, měli byste vynechávat nitění. Opět, mylná představa! Zubní nit dokáže nedostatky v zubní pastě a kartáčku báječně doplnit a pomoci tak zabránit dalšímu rozvoji problémů. A nezapomeňme na fígl pro ty, kteří nosí rovnátka – speciální nitě pro nitění s rovnátkama existují a jsou to věcicky, které vám usnadní život na cestě k rovným zoubkům. Netřeba dodávat, že mezi našimi kamarády s kamínky na zubech se tento vynález stal už takřka legendou.

Triky a tipy pro správné nitění

Máme tedy techniku, ale jak to všechno udělat, aby to nebylo takové to povinné zlo? Za prvé, vyhradit si čas pro nitění jako součást vašeho ranního nebo večerního rituálu může přeměnit tuto rutinní činnost v moment osobní péče, a najednou se z ní stane cosi, na co se skutečně těšíte. Jak mávnu nití, tak se cítím hned jakoby mi svět ležel u nohou. A co když se vám na cestách stane, že zapomenete nebo ztratíte nit? Poradím vám trik – vezměte si vizitku nebo kus papíru (nebo dokonce peněz, jak mi kdysi poradila kamarádka Verča) a jemně s ní projet mezi zuby jako náhradní nit.

No a na závěr: cítíte se vyčerpaně po dlouhém dni plném práce a chcete si zpříjemnit nitění? Zapněte si svou oblíbenou hudbu nebo podcast a nitění se okamžitě promění v příjemný čas jen pro vás. Vesele si někdy zanotuju a věřte nebo ne, děti to baví a snaží se taky zapojit. A nebo podle starého osvědčeného pravidla – odměňte se, ať už čokoládkou (poté ale samozřejmě znovu nit!), nebo něčím, co vás udělá šťastnými. Takhle se z povinnosti stává slavnost. Už se těším, až se s vámi podělím o další zkušenosti z úžasného světa zubního nitění, protože přece jen, mám v tom už nějaký ten rok praxe a co bych neudělala pro krásný úsměv, že ano?

Napsat komentář: