Fazety na zuby: Jak dosáhnout dokonalého úsměvu a zlepšit zdraví zubů

Co jsou to fazety a proč by vás měly zajímat

Když se řekne „fazetka“, možná si představíte nějaký ten klenot nebo dokonce okrajovou leštění u skleniček. Ale ne, dneska tu máme na stole téma, které je moje obrovská vášeň – fazety na zuby. Fazety, nebo-li veneery, jsou tenké plátky keramiky nebo kompozitního materiálu, které se aplikují na přední stranu zubů za účelem zlepšit jejich vzhled. Můžete s nimi vyřešit spoustu estetických problémů, jako jsou například skvrny od kávy, kterou miluju až moc, nebo mírné překrývání zubů, u kterého si oddechnu, že to není moje kapela.

Tahle malá zoubková magie je na vzestupu, a rozhodla jsem se vám prozradit vše, co potřebujete vědět, abyste mohli zvážit, jestli jsou fazety pro vás to pravé orechové. A upřímně, kdo z nás by nechtěl mít krásný úsměv, že? Věřte mi, s fazetami se usmíváte jak banana a když se pak procházím po ulici, s lidmi, co mají takový ten „Hollywood smile“, vždycky si říkám, že kdyby naši zuby musely chodit na casting, tak by fazety byly hvězdou večera.

Není fazeta jako fazeta: Typy a materiály

Už když si pečlivě vybíráme třeba boty, neměli bychom podceňovat ani volbu správného typu fazety. Existují hlavně dva druhy - porcelánové a kompozitní. Porcelánové jsou proslavené svou dlouhověkostí a odolností, stojejí jako Pražský hrad, a kompozitní jsou zas trochu jako ten naš gadžo, jsou levnější a dá se s nimi pracovat rychleji. Mě osobně přirovnání k špercům vždycky přijde na mysli, protože u fazet fakt záleží na materiálu. Porcelán je jak diamant – tvrdý, nesmrtelný a kompozit je spíš jako sladký stříbrný přívěsek, který se třpytí, ale může rychleji ztratit svůj lesk.

Samozřejmě to není úplně černobílé. Každý typ má svá pro a proti. Porcelánové fazety jsou odolnější proti skvrnám – káva a červené víno jim nevadí, a navíc se vyrábějí na míru, takže sednou jak táta do křesla po práci. Zase ale kompozitní fazety jsou méně invazivní, protože se obvykle brousí méně zubu, takže vaše zuby si zachovají víc ze své původní substance. No a jestli se obáváte zubaři jako mouse hole ve starém bytě, tak možná budou pro vás mít přednost právě ty kompozitní.

Příprava na fazety: Co vás čeká u zubaře

Ještě než se dostaneme k tomu, jaký bude váš nový filmově perfektní úsměv, pojďme si vyjasnit, co vás čeká u zubaře. Protože, přátelé moji, i když je výsledek jako z časopisu o celebritách, cesta k němu bývá obvykle trochu méně okouzlující. Začne to konzultací, jelikož vaši zubečkoví profesionálové potřebují vědět, jestli jsou fazety pro vás vhodné. Jak vím od Jana, který má se zubaři poměrně kamarádský vztah, odborníci rádi podívají na vaše zuby pod lupou, aby posoudili jejich zdraví, stálost a strukturu a také abychom neměli neskutečnou pohádku, musí být parodontium fit.

Pak přijde na řadu odborný termín "preparace zubů". To zní docela vědecky a asi jako krok, který chce člověk přeskočit, že? No, představte si, že jde o to, abyste měli takový ten ideální "plátno" pro vaše fazety. Zubní lékař musí trochu zub obrušovat a formovat, aby se na něj fazeta dokonale hodila. Nemusíte však mít strach, zubní lékaři to mají v rukou, doslova a obrazně, jako kuchař těsto na svíčkovou.

Proces aplikace fazet a jejich udržování

Následuje ten okamžik, kdy se konečně dostaneme k aplikaci fazet. A to by vám už ani neměl ležet kamínek na duši, protože tohle je už jízda. Aplikace fazet je jako takový ten malý zázrak - vyberete si barvu, která se bude nejlépe hodit k vašemu úsměvu, a během jedné či dvou návštěv je vše hotovo. Porcelánové fazety obvykle vyžadují dvě návštěvy, neboť se v první návštěvě otiskne zub a fazety se vyrábějí v laboratoři, zatímco kompozitní se dají aplikovat přímo v průběhu jednoho posezení.

A teď to nejdůležitější: údržba. Fazety potřebují lásku stejně jako každá jiná klenotná věc v našem životě. Musíte je čistit, navštěvovat pravidelně zubaře a samozřejmě se vyhýbat nadměrné konzumaci těch kouzelných zubíků ničících pochoutek jako je tvrdá candy nebo led. Co já tedy dělám? Držím se osvědčené praxe – čistím zuby dvakrát denně, používám zubní nit a nezapomínám na ústní vodu. Takto se moje fazety vyhýbají tomu osudu, jaký potkal Římské impérium – žádné rozpadání!

Jak mohou fazety změnit váš život

Nyní, když už víme, jak to všechno funguje a co pro to musíte udělat, pojďme na to, jak vám fazety mohou změnit život. A věřte mi, pokud jde o vaši sebeúctu a sociální interakce, mohou toho změnit hodně. S novým úsměvem se cítíte jako ten pohádkový princ či princezna, co přišli prokázat své hrdinství. Najednou se usmíváte bez obav, radost ve vašich očích není zastíněna vědomím, že vaše zuby nejsou jako perličky.

Vlastní zkušenost? Jistě, jedna se najde. Pamatuji si, jak mi moje babička říkala, že krásné zuby otevírají dveře. A vždycky jsem tomu přikyvovala s úsměvem, ale s fazetami, které mám už několik let, jsem to pochopila mnohem lépe. Před fazetami jsem byla vždycky ta, co se směje s rukou před ústy, ale teď jsem ta, která se směje plnou parou na rodinných fotkách. Mimochodem, díky tomu je moje sebevědomí na úrovni Gisele Bündchen na mole v Paříži!

Kdy fazety nejsou ideálním řešením

Abychom byli fér, musíme si říct, že fazety nejsou velelík ve všech případech. Sice jsou úžasné, ale mají svá omezení. Například, pokud máte vysloveně vážné problémy s chrupem, jako je vysoká míra zubního rozpadu nebo pokročilá periodontitida, váš zubař vám spíše poradí jiné ošetření, než jdeme na krasojízdu s fazetami.

Dále, musíte mít dostatečně zdravé zuby k tomu, aby mohly fazety "držet pozici" - pokud vaše zuby jsou jako starý hrad, který se pomalu rozpadá, nejspíš nebudou fazety to pravé ořechové pro vás. A také, jestli jste z těch, co skřípou zuby jak diví, nejspíše zjistíte, že byste fazetám nedělali dobře. Skřípání může způsobit, že se fazeta odlepí nebo dokonce zlomí, a to si přece žádný z nás nepřeje.

Finální úvaha: Investice stojí za to?

Tak tedy, stojí ty fazety za tu investici do vašeho zdraví a krásy? Já se domnívám, že ano. Ve chvíli, kdy se podíváte do zrcadla a uzříte svůj úsměv zářící jako nová Tesla v slunečním svitu, uvědomíte si, že to byla správná volba. Nejen že se cítíte skvěle esteticky, ale taky po technické stránce zvyšujete ochranu pro váš zubní sklov. A to ani nemluvíme o tom morale boostu, které jako bonus dostanete.

Nepopírám, že je to krok, který vyžaduje pečlivé rozmyšlení a není to úplně levná záležitost. Ale když si to rozdělíte třeba ve finančním plánu a uvědomíte si, že to může být investice na desítky let, nebude to vypadat tak děsivě. Přemýšlejte o tom jako o investici do sebe samotné, do vašeho zdraví a do toho, jak se cítíte, když vyjdete mezi lidi s úsměvem, který by mohl osvětlit celou místnost.

Co bych vám chtěla na závěr říct? Nezáleží na tom, jestli se rozhodnete pro fazety nebo ne, hlavně vaše rozhodnutí ať přispěje k tomu, abyste se cítili skvěle ve své kůži. Protože ať už máte jakýkoliv úsměv, měl by být hrdým odrazem toho, jak se cítíte uvnitř. A jestli se teď díváte na tohle a přemýšlíte, že byste možná jednou chtěli prozářit svět svým úsměvem, tak si pamatujte – jako vždycky – je to o vaší volbě, a ať už si vyberete jakoukoliv cestu, přeji vám, aby byla světlá a osvětlená vaším nádherným úsměvem!

Napsat komentář: