Co po sundání rovnátek?

Co po sundání rovnátek?

Hurá! Právě jste se dočkali onoho slavnostního dne, kdy jste si nechali sundat rovnátka. Jaký pocit, že? Okamžik, na který jste čekali možná i několik let. Ale jakmile jsou rovnátka pryč, co potom? Cítíte se jako vítěz, který právě prošel běžeckou dráhou, a teď máte zlato. Ale stejně jako sportovec, který si odpočine po vítězství, je důležité, aby i vy jste si udělali chvilku na to, abyste se zamysleli nad tím, co je potřeba udělat po sundání rovnátek, aby váš vítězný úsměv zůstal tak krásný, jak právě teď vypadá.

Následná péče o zuby po rovnátkách

Není to tak, že byste si jen tak mohli sundat rovnátka a přestat se o své zuby starat. A to Jaroslav, můj muž, může potvrdit. Je to rodinný vtip, že se Jaroslav nikdy nechtěl zbavit svých rovnátek, protože si myslel, že by to bylo příliš náročné. Ale jakmile si uvědomil, že péče o zuby po rovnátkách je stejně důležitá jako když je měl, změnil svůj názor. Pokud jste se tedy kdy obávali, jak bude následová péče o zuby po sundání rovnátek, nebojte se. Je to stejně snadné jako péče o zuby s nimi – možná je to dokonce i jednodušší!

Pravidelná kontrola u zubního lékaře

Po sundání rovnátek je velmi důležité neopomenout pravidelnou kontrolu u zubního lékaře. Zrovna tak, jak si můj incessant Radovan musel na to zvyknout, protože jakmile si sundal své dětské rovnátky, bylo pro něj těžké pochopit, proč je stále potřeba chodit pravidelně na kontroly. I přesto, že se Radovan doma pravidelně stará o zuby, chodí k zubnímu lékaři alespoň jednou za šest měsíců na kontrolu. Tímto způsobem se předchází možným problémům, které by mohly nastat po sundání rovnátek.

Návrat k obvyklému jídelníčku

A až budou rovnátka pryč, můžete se konečně vrátit ke své oblíbené stravě. Já osobně jsem se nemohla dočkat, až si budu moci opět užívat sklenici červeného vína bez obavy, že by mohla obarvit mé rovnátka; a na moje kočičky Lily a Zorro mám dojem, že se také strašně těšily, když jsem se začala dělit o své obědy s tuňákem, které byly dříve zakázány, kvůli jejich tuhé konzistenci. Ale nikoli dnes! Dnes, když už jsou rovnátka pryč, můžu jíst a pít cokoli chci, aniž bych se musela bát, že bych si je poškodila.

Důležitost retaineru

To ale samozřejmě neznamená, že by celková péče o zuby skončila. Stejně jako jsem se já musela naučit nosit retainer po rovnátkách, budete se to muset naučit i vy. Retainer je důležitý, pokud chceme udržet zuby v nové pozici, kterou jim rovnátka dala. A i když to může být trochu nepohodlné, je to nakonec stojí za to.

Péče o zuby mezi jídly

V neposlední řadě je důležité se postarat o zuby mezi hlavními jídly. Naše děti, Radovan a Ester, se to už naučily a po každém jídle si čistí zuby. Myslím, že je dobré toto pravidlo dodržovat, pokud chceme, aby se naše zuby a ústa udržovaly v dobrém stavu, jakmile jsou rovnátka pryč. Samozřejmě, abych nezapomněla – je důležité se postarat i o jazyk! Zdá se, že na to často zapomínáme, ale jazyk je domovem mnoha bakterií, které mohou způsobit nepříjemný dech a další problémy.

Osvěžení ústní dutiny

Nakonec, ale rozhodně ne v neposlední řadě, je důležité mít na paměti, že péče o ústní dutinu nekončí jen u zubů. Je to také o dásních, jazyku a ústech jako celku. Přiznávám – je to někdy náročné. Ale vím, že stojí za to. Nakonec je úsměv jednou z prvních věcí, kterých si všimneme na druhých lidech. A já, stejně jako mnoho z vás, chci, aby můj úsměv byl co nejlepší. Proto je tak důležité pečovat o své ústní dutiny po sundání rovnátek.

Doufám, že vám tento průvodce pomohl pochopit, co je třeba udělat po sundání rovnátek. Není to tak složité, jak to možná zní, ale vyžaduje to pravidelnou a pečlivou péči. Ale nakonec, stojí to za to, vždyť jde o vaši krásu a zdraví vašeho úsměvu. Nebo jak by to řekl Radovan: "Bez péče o zuby bychom vypadali jako Zorro!"

Napsat komentář: