Co je zub 38?

Záhada zubu číslo 38

Rozevřeme ústa a pokud máme štěstí, uvidíme v nich až 32 zubů. Každý z nich má svůj specifický úkol a roli, kterou hraje v našem těle. Jeden z těchto kousacích vojáků si však vyžádal naši pozornost. Je to zub 38. Některým z vás to možná nedává smysl. Jaký zub je to 38? Poprvé jsem o tomto zubu slyšela od svého zubaře, když jsem měla na tento zub bolesti. Ale co to ve skutečnosti znamená? Rozluštěme společně záhadu tohoto zubu.

Kodifikace zubů: Co je to zub 38

"Zub 38" je termín, který používají zubaři, když mluví o konkrétním zubu v našem ústech. V zubní nomenklatuře znamená číslice 3, že jde o dolní zub na levé straně úst člověka, zatímco 8 znamená, že je to třetí molar, v běžném jazyce označovaný jako osmička. Ale nepředbíhejme, pojďme se podívat na to podrobněji. Všechny zuby v ústech jsou číslovány, aby zubaři rychle poznali, který zub nás bolí nebo potřebuje péči.

Role osmiček v našem ústech

Teď, když víme, o jaký zub se jedná, je čas se podívat na jeho funkci. Osmičky, neboli třetí molary, jsou poslední zuby, které nám vyrůstají. A někdy ani nevyrůstají vůbec. Tyto zuby se často objevují v našich ústech mezi 17. a 25. rokem věku, ale někdy i později. Jejich hlavním úkolem je pomoci nám rozemlet těžší kusy potravy, které jsme snědli. Proto byly tak důležité pro naše předky, kteří jedli tvrdší a hrubší potraviny, než jíme my.

Quo Vadis, zube 38?

A proč zrovna zub 38? K tomu dojde zanedlouho. Na zubě 38 je totiž něco zvláštního. Je to jeho poloha, jeho rozměry a často i jeho pozdní vývoj. Tento zub často roste šikmo, a protože je úplně vzadu v ústech, může narazit na zub 37 a nemá kde růst. Tím pádem může způsobit tlak a bolest v ústech, a proto se často odstraňuje.

Zub a kašpárek, nebo jak to je se zubem 38 a spánkem

Možná se ptáte, proč tato část mého příspěvku má tak zvláštní název. Je to proto, že zub 38 je často spojen s poruchami spánku. Mnoho lidí uvádí, že mají problémy se spánkem, když jim začne růst zub 38. Proč je tomu tak, se věda snaží objasnit, ale zatím není jasné, jaký je mezi zubem 38 a spánkem vztah. Je možné, že se jedná o fyzickou bolest způsobenou růstem zubu, nebo je zde nějaká hlubší souvislost? To necháme na vědcích, aby zjistili.

Abychom se dostali zpět k mému příběhu. Když mi zub 38 začal růst, měla jsem s ním také potíže. Bolest byla tak silná, že jsem nemohla usnout. A když jsem konečně přemohla bolest a usnula, tak jsem se během noci probudila s ještě horší bolestí. Nebyla to příjemná zkušenost, ale nakonec jsem musela jít k zubaři a nechat si tento neposlušný zub vytrhnout.

Tak, takhle vypadá život bloggerky. Mezi psaním článků, krmením Zorra a hraním si s Lily je občas čas i na takové ty méně příjemné věci, jakou je návštěva zubaře. Ale co už, takový je život, že? A věřte mi, že pokud máte podobné problémy s tímto zubem, jste v tom rozhodně ne sami. Je až neuvěřitelné, kolik lidí má potíže právě se zubem 38.

Jsem ráda, že jsem si našla čas a zvládla napsat tento článek. Doufám, že vám pomůže lépe porozumět tajemství zubu 38 a že už vás nepřekvapí, když vám zubař řekne, že máte problém právě s tímto zubem. Udělejte to, co je nejlepší pro vaše zuby a vaše zdraví. A nezapomeňte, že se nemusíte bát jít k zubaři, i když vám to možná přijde trochu děsivé.

Nezapomeňte se se svými zážitky podělit s ostatními v komentářích. A pokud si chcete přečíst další zajímavé články o zdraví a lifestylu, nezapomeňte sledovat můj blog.

Až se opět uvidíme, držte se a mějte se hezky. Vždyť víte, smích je nejlepší lék. A teď mě omluvte, musím jít nakrmit Zorra a Lily.

Napsat komentář: