Co hradí pojišťovna VZP u zubaře?

Co hradí pojišťovna VZP u zubaře a jak v tom plést zuby?

Vzpomínám, jak jsem jako malá běhala po zahrádce a šťastně obírala třešně přímo ze stromu. Co jsem ale nevěděla a co se dozvíte možná i vy, je, že tyhle sladké plody mají v sobě skryté nebezpečí. Šťavnatý plod, tenká slupka a uprostřed pevné jádro - recept na incident. A pak to přišlo, jeden kus navíc, jeden rychlý pohyb a najednou jsem ležela na zemi s výkřikem a nadlámaným zubem. Naštěstí jsme v rodině vždy platili zdravotní pojištění u VZP, takže finanční krize byla zažehnána.

Že jsem byla poetická? Ano, ale měla jsem za to dobrý důvod. Ten příběh mě totiž dovedl k tomu, co chci dnes s vámi sdílet. Pomůžu vám pochopit, co všechno hradí pojišťovna VZP u zubaře, abyste ve své zubní péči nebyli naslepo a vaše peněženka vás nepřekvapila, když to nejméně čekáte.

Prevence je první krok k zdraví zubů

První a prioritní věc, kterou VZP hradí, ale často je opomíjena, je prevence. Ať už se jedná o prohlídky u zubaře, čištění zubního kamenů nebo fluorizaci. Všimněte si, že se zde říká: "prevence", ne "léčení". Toto je klíč k chápání toho, co je kryto pojišťovnou a co ne. Pojďme si to celé vysvětlit trochu podrobněji.

Standardní léčebné zákroky mění pohled na zubní péči

VZP hradí také standardní léčebné zákroky, jako je výplň (amalgam nebo skloionomer), extrakce zubu a endodoncie (léčba zubního nervu). Ale tuhle část nenechte ležet jen tak. Chápu, že to zní jako samozřejmost, ale vše má své ale. Tam, kde se vyplácí být pozorný, je materiál. VZP nehradí výplně bílé barvy, tedy kompozitové. Bez ohledu na to, jak by bylo skvělé mít zuby opravené tak, aby to nebylo vidět, vzpomeňte si na mou malou třešňovou příhodu a zvažte, zda je rozdíl v ceně opravdu stojí za to.

Léčba zubu, která mění kapse

Nyní přijde to, co možná není takovým přínosem pro vaši kapsu. Některé složitější procedury, jako jsou korunky, můstky, implantáty nebo protézy, nejsou pokryty VZP v plné zdravotní péči. Tyto zákroky jsou sice hrazeny, ale jen částečně. To znamená, že stále musíte přispět z vlastní kapsy. Vězte ale, že když je vám taková péče doporučena, je to pravděpodobně proto, že je pro vás nejlepší. A to se snažte vidět vždy obsah sklenice.

Všechno má svou cenu a u zubní péče platí to dvojnásob

Nakonec, ale neméně důležité, je důležité si uvědomit, že zubní péče není levná. Zdá se, že to máme tak nějak zažité - že zubař je drahý. A možná to tak je. Ale vždy mějte na mysli, že zdravé zuby znamenají zdravý úsměv a ten může stát za to.

Pokud jste vytrvali až do konce tohoto dlouhého článku, doufám, že jste si našli nějaké informace, které vám pomohou lépe rozumět tomu, co VZP pokrývá u zubaře. A možná vám to také pomůže udělat správná rozhodnutí v péči o svůj krásný úsměv. A pokud ne, nevadí. Je důležité si uvědomit, že zubní péče sama o sobě může být doslova bolestivá, ale na zdraví zubů se nevyplácí šetřit.

Napsat komentář: