Černý zubní kámen a jeho vliv na vaše dásně

Co je to černý zubní kámen a jak se tvoří?

Pokud jste někdy zaznamenali drobné tmavé skvrny na hranici mezi vašimi zuby a dásněmi, jde pravděpodobně o černý zubní kámen. Ale co to vlastně je a jak se tvoří? Že jste překvapeni? Já taky, když jsem to poprvé viděla u sebe v zrcadle! Černý zubní kámen, ve vědeckém slovníku známý také jako tmavý zubní plak, je jakýsi 'doplněk' našich zubů, který se tvoří z bakterií, které se v ústech 'líhnou' a rychle se množí, pokud jim to umožníte. Ale proč je tmavý? Je to způsobený slinkou a potravou, která se v ústech nalézá a následně se přeměňuje ve zubní plak. A právě ten má pak neblahý vliv na stav našich dásní.

Vztah mezi černým zubním kamenem a dásněmi

Mějte na paměti, že černý zubní kámen není jen kosmetickou vadou, která vašemu úsměvu nepřidá. Jde totiž o velkého nepřítele vašich dásní. Jak je to možné? Je to proto, že bakterie v zubním kamenu produkují toxiny, které podráždí dásně a mohou způsobit zánět, známý jako gingivitis. Pokud se gingivitis neléčí, může se zhoršit a vést až k periodontitidě, což je vážná forma zánětu dásní, která může způsobit ztrátu zubů. A to přece nechceme, že?

Odstranění černého zubního kamene - návštěva zubaře

Myslela jsem si, že si s tím poradím sama doma, ale rychle jsem zjistila, že se mýlím. Odstranění černého zubního kamene není tak jednoduché, jak byste si mohli myslet. Domácí metody většinou nestačí. Černý zubní kámen je velmi tvrdý a lze ho odstranit pouze profesionálním nástrojem zvaným skalpel. A to doma v koupelně rozhodně nemáme, že? Proto je nejlepším řešením navštívit odborníka, který vám černý zubní kámen odstraní a zároveň vás naučí, jak se mu účinně bránit v budoucnosti.

Prevence vzniku černého zubního kamene

S jistotou vám mohu říct, že prevence je klíčová. Můžete se vůbec vyhnout tomuto nepříjemnému jevu? Jistěže ano! Skvělou zprávou je, že při dodržování správné ústní hygieny můžete výskyt černého zubního kamene minimalizovat nebo jej dokonce zcela eliminovat. Pravidelné čištění zubů, používání zubního nitra a ústní vody jsou základem. A samozřejmě, nezapomeňte na pravidelné návštěvy u zubaře, který provede profesionální čištění zubů a identifikuje případné problémy dříve, než se stanou vážnými.

Jak se postarat o dásně a zdravé zuby

Zdravé dásně jsou základem pro silné zuby a krásný úsměv. A jak na to? Je důležité, aby jste nezabírali do potravy, která je pro vaše zuby škodlivá, jako jsou cukrovinky, kofeinové nápoje nebo kyselé potraviny. Také byste měli minimalizovat kouření a pití alkoholu. Zkuste se také zařadit do svého jídelníčku potraviny bohaté na vitamíny a minerály jako jsou mléčné výrobky, ovoce a zelenina, ryby a celozrnné produkty.

Zubní kámen a celebrita

Nakonec bych vám chtěla říct jeden příběh, který se mi stal, když jsem byla ještě na střední škole. Byla jsem na koncertě jedné velmi oblíbené celebrity a měla jsem štěstí, že jsem stála hned v první řadě. Když se celebrita sklonila, aby nás pozdravila, všimla jsem si něčeho na jejích zubech. Ano, byl to černý zubní kámen. I když byla tato postava lídrem stylu, a měla peníze na to, aby si mohla dovolit nejlepší péči o zuby, stále trpěla tímto problémem. To mi ukázalo, že péče o zuby není jen o penězích, ale také o každodenní péči a čas, který jí věnujeme. A také jsem si uvědomila, že zubní kámen nepropustí nikoho, ani celebrity!

Napsat komentář: