Jak černý zubní kámen ovlivňuje vaši ústní hygienu

Co je to vlastně černý zubní kámen a proč se objevuje?

Na úvod nás nejvíce zajímá jedna základní otázka, kterou bychom si měli položit. Co je vlastně ten černý zubní kámen, o kterém tolik mluvíme? Hned na úvod vám mohu prozradit, že se nejedná o žádný magic box. Musím vás však zklamat, pokud se domníváte, že se jedná o nějaký módní trend v oblasti ústní hygieny. Černý zubní kámen je totiž častým problémem, kterým může trpět široká řada lidí, a to bez ohledu na jejich věk nebo pohlaví.

Moje dobrodružství s černým zubním kamenem začalo během jednoho letního dne, kdy si Pavel řekl, že má pocit zvláštního následku v ústech. Tento pocit by se dal přirovnat k pocitu, kdy máte v ústech kus potraviny. Ať se snažil jakkoliv, to 'něco' se mu nepodařilo vypláchnout. Když jsem se ho zeptala, jestli nemá pocit, že by mohl mít černý zubní kámen, nejdřív mi odvětil, že to jsou blbosti. Kdo by si poznal, jestli má či nemá černý zubní kámen?

Příčinou černého zubního kamene může být velké množství faktorů. K těm nejčastějším patří nedostatečná ústní hygiena, nadměrná konzumace kávy nebo černého čaje, kouření, některé léky nebo také genetické predispozice. A jak je to možné? Po konzumaci potravy a pití v ústech zůstávají zbytky, které pak reagují s bakteriemi a slinami a tak vzniká zubní plak.

Jaký má vliv černý zubní kámen na naše zuby a jejich zdraví?

Další otázka, kterou si jistě pokládáte, je: „Jaký má vlastně černý zubní kámen vliv na naše zuby a jejich zdraví?“. Odpověď na tuto otázku může být pro někoho velmi šokující. Černý zubní kámen může totiž mít na naše zuby a jejich zdraví velmi negativní dopad.

Kromě estetického hlediska, které je pro mnoho lidí velmi důležité, může mít černý zubní kámen i velmi vážné zdravotní důsledky. Mezi ty nejčastější patří záněty dásní, paradentóza, zhoršená funkce zubů, ale i vznik zubního kazu a dalších komplikací.

Jenže jak je možné, že něco takového, co se nám může zdát na první pohled jako nic zvláštního, může mít tak vážné důsledky pro naše zdraví? Všechno je to dáno tím, jak funguje zubní kámen. Černý zubní kámen totiž představuje bakteriální obal, který pokrývá povrch zubu a tím zabraňuje jeho přirozené regeneraci.

Jak probíhá odstraňování černého zubního kamene?

Odstraňování černého zubního kamene může být pro někoho velkým dobrodružstvím, pro jiného zase noční můrou. Každý máme jiné limity a někomu může stačit myšlenka na to, že bude muset jít k zubaři a podstoupit celý tento proces. Já mám naštěstí to štěstí, že strach ze zubařů nemám, a tak i tento 'výlet' pro mě byl celkem snesitelný.

Prvním krokem při odstraňování černého zubního kamene je jeho diagnostikování a následně jeho odstranění. To probíhá pomocí speciálního nástroje zvaného ultrazvukový škrabák. Hlavní je však mít na paměti, že odstranění černého zubního kamene by mělo být prováděno pouze odborníkem, jelikož špatně provedený zákrok může vést k poškození zubní skloviny a vzniku dalších komplikací.

Prevence je vždy lepší než léčba

Prevence je vždy lepší než léčba. Myslím, že toto rčení zná snad každý, ale kolik z nás jej skutečně bere vážně? Kolikrát jsme raději seděli na gauči a koukali na televizi, než šli čistit zuby? Opravdu, kolikrát?

S černým zubním kamenem je to tak, že předcházet jeho vzniku je mnohem snazší, než se ho poté zbavovat. Nejen, že je prevence časově méně náročná, ale také mnohem příjemnější. Kdo z nás by se totiž rád nechal škrábat po zubech ultrazvukovým škrabákem?

Prevence černého zubního kamene spočívá především v pravidelné a správné ústní hygieně. To znamená minimálně dvakrát denně čistit zuby alespoň po dobu 2 minut, a to správnou technikou. Důležité je ale také navštěvovat pravidelně zubaře a neopomíjet ani mezizubní čištění a používání zubní niti.

Moje čistící rutina a produkty, které mi v boji s černým zubním kamenem pomáhají

V této části bych chtěla s vámi podělit o moji čistící rutinu a produkty, které mi jsou v boji s černým zubním kamenem obzvláště nápomocné. Nejprve je ale důležité zmínit, že každý máme jiné potřeby a to, co funguje pro mě, nemusí nutně fungovat pro vás.

Moje ranní rutina zahrnuje mytí zubů, mezizubní čištění a ústní vodu. Při mytí zubů se snažím vždy důkladně vyčistit všechny plochy zubů a dásně. Následně použiji mezizubní kartáček a nakonec ústní vodu. U mezizubního čištění se snažím být co nejopatrnější, abych nedošlo k poškození dásní. Při použití ústní vody pak doporučuji nechat ji působit alespoň 30 sekund.

Večerní rutina je pak podobná ranní, přidávám ale ještě jeden krok - použití zubní niti. Jsem totiž přesvědčená, že i přesto, že používáme mezizubní kartáčky, je nezbytné i používání zubní niti, jelikož ta dokáže odstranit i ty nejmenší zbytky jídla, které se mohou v mezizubních prostorách zachytit.

Moje zkušenost s černým zubním kamenem - závěrečné shrnutí

Na závěr bych chtěla shrnout moji zkušenost s černým zubním kamenem a podělit se s vámi o pár důležitých poznatků. Začnu tím, že černý zubní kámen není žádná legrace. I když vám na první pohled může připadat jako nic zvláštního, může mít velmi negativní dopad na vaše zdraví.

Mám za sebou celou řadu výletů k zubaři a mohu vám říct, že odstranění černého zubního kamene není nic příjemného. Utrpěla jsem při tom řadu nepříjemných pocitů - od bolesti až po nepříjemné pocity během škrábání zubů.

Poslední, ale neméně důležitá rada na závěr - dbajte na svou ústní hygienu. Věnujte jí dostatek času a pozornosti a věřte mi, vaše zuby vám to vrátí. Pamatujte, že prevence je vždy lepší než léčba.

Napsat komentář: