Názvy jednotlivých zubů: Vše, co jste kdy chtěli vědět

Základní znalosti o zubech

Oáza, to jsem já, Radka. Hranice mé zvídavosti sahají jako antény tvého televizoru, ze kterého právě sledujíš poslední telenovelu! A co ty zuby? Ano, ty zuby! Těžko bys hledal někoho, kdo by je neměl. Abychom si byli na čistém, zuby jsou neoddělitelnou součástí našich těl a jsou stejně důležité jako naše svaly či koster. Pokud se ptáte, proč o nich začínám mluvit, je to proto, že zuby mají mnohem více, než poskytují náš vzhled, ale také naši schopnost pochopit svět.

Někdy zuby bereme jako samozřejmost, ale věděli jste, že existuje několik různých typů zubů, které hrají ojedinělé role v našem ústním zdraví a fungování? Přestože většina z nás si myslí, že zuby jsou jen biely kousky v našich ústech, máme vlastně čtyři hlavní typy zubů: řezáky, špičáky, přední stoličky a zadní stoličky. Každý z těchto typů má specifické vlastnosti a funkce, takže je důležité je pochopit a dbát na jejich zdraví.

Vývoj zubů: od mléčných zubů k trvalým zubům

Nevzpomínáte si na své první zoubky? No, já si také ne, ale moje dcera Naděžda si to pamatuje jako by to bylo včera. Všichni jednou procházíme tímto procesem zvaným dentice. Kdo by si pomyslel, že je tento proces tak fascinující? Začíná to našimi mléčnými zuby, také známými jako dočasné zuby, které začínají růst asi v 6 měsících. Je to však daleko od jediné fáze našeho zubního vývoje.

Mléčné zuby začnou vypadávat kolem šestého roku a na jejich místo začnou růst trvalé zuby. A ne, nespadnou všechny najednou - to by bylo přece jen trochu děsivé, že? Každý zub má svou dobu, kdy vypadne a je nahrazen trvalým zubem. Celý proces je poměrně dlouhý a může trvat až do doby, kdy je nám 21 let, když konečně dostaneme naše třetí stoličky, známé také jako moudrostní zuby.

Rozdělení a funkce našich zubů

Jednoho dne, zatímco jsem krmila Naděždu, mě napadlo, že každý zub má svou speciální roli. A tak to opravdu je! Naše zuby nie jsou jen pro ukázku. Snaží se tvrdě pracovat při každém jídle. Počínaje řezáky, které máme na přední straně úst. Tyto zuby nám pomáhají kousat potravu.

Špičáky, které jsou vedle řezáků, mají za úkol roztrhat a rozdrtit potravu. Přední stoličky, které následují po špičákách, dělají stejně tak. A na konci jsou naše zadní stoličky, které dokončují proces žvýkání tím, že nasekanou potravinu dále rozdrtí a připraví ji k polykání. Úžasné, že?

Zprávná péče o zuby a prevence onemocnění

Vypadá to tak, že o zubech už víme poměrně hodně. Ale jak je udržet zdravé? Pokud jde o zubní hygienu, nemůžu předstírat, že jsem zubní lékařka, ale mohu vám říci několik základních pravidel, které bychom všichni měli dodržovat.

První krok k zdravým zubům je pravidelné čištění zubů. Doporučuje se čistit zuby alespoň dvakrát denně, a to ráno a večer. Přestože to může být někdy náročné, neměli bychom vynechávat čištění zubů před spaním. Pokud nevypláchneme z úst zbytky jídla, mohou se během noci na zubech tvořit bakterie, které mohou způsobit zubní kaz.

A co zubní kartáček? No, při výběru zubního kartáčku se doporučuje vsadit na měkké nebo středně tvrdé štětiny. A nezapomeňte ho vyměnit každé tři měsíce! Každý zub má své místo a zubní kartáček by měl dostat přístup k všem. Takže příště, kdy budete čistit zuby, myslete na to, že každý zub potřebuje svůj vlastní "spa moment".

A konečně, i s nejlepší péčí o zuby doma, je důležité pravidelně navštěvovat zubního lékaře. Zubní lékař může udělat hlubší čištění a také prohlídnout vaše zuby a dásně, aby zjistil, zda nejsou přítomny žádné potíže. Takže nezapomeňte si naplánovat svou příští návštěvu zubního lékaře a zatím si vychutnávejte svůj úsměv!

Napsat komentář: