RALLYE POSÁZAVÍ - HISTORIE

1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 20082009 2010

2011 20122013201420152016 20172018

Historie tohoto závodu se začala psát v roce 1998, kdy se uskutečnil 1. ročník soutěže.

Zakladateli byli dva nadšenci z Havlíčkova Brodu. Daniel Pelikán - soutěžní jezdec se zkušenostmi z republikových závodů a Zdeněk Secký -  kameraman se zkušenostmi pouze v oblasti foto, video a obchodu.

Cílem bylo dokázat široké veřejnosti, že i na Vysočině se může připravit motoristická soutěž,

která přiláká fandy a diváky z celé naší vlasti a všem připraví hodnotné sportovní zážitky.

Pro první ročník byla vybrána trať pouze na havlíčkobrodském letišti a na cvičišti Autoškoly. Postupně se ale začali RZ přesouvat i na okresní silnice. Připomeňme si první rychlostní zkoušku na Skřivánku, která měřila 3,5 km. Postupně se soutěž za podpory města a sponzorů rozšířila až do dnešní podoby. Ředitelem je od samého vzniku Zdeněk Secký.

Díky všem zúčastněným včetně pořadatelů a sponzorů se Rallye Posázaví dostalo na špici amatérských motoristických soutěží v České republice.

Postupně na Vysočinu přijížděli soutěžní týmy nejen z Čech a Moravy, ale i ze zahraničí. Tradičně největší účast je ze sousedního Polska.

Motoristická akce tím dostala cejch - Mezinárodní.

Roky 2014 - 2017 jsou pro pořadatel velmi náročné. Díky vzniku nového poháru ČMPR a pomluvačné kampani proti Rallye Posázaví a Rallye Světlé dochází k odlivu jezdců a tím i úbytku prostředků pro zajištění akce. I přes tato úskalí se daří soutěž udržet.

V roce 2017 však dostává soutěž další ránu pod pás od Autoklubu ČR který rozesílá na oddělení Policie ČR pokyny proč amatérské soutěže nepovolovat a aby toho nebylo málo, připojují se i občané v obcích a dávají dohromady petici "STOP RALLYE".

Aby byla zachována motoristická akce mění ředitelství název. Slovo Rallye nahrazuje zkratka MMS - Mezinárodní Motoristická Soutěž.

Mění se pravidla a v podstatě se vše vrací na začátek. Díky nesmyslné legislativě a byrokracii při povolování uzavírek a přejezdů při soutěži, můžou být přihlášené pouze vozy které splňují ustanovení dané silničním zákonem.

Rok 2018 přinesl přinesl zpět název "Rallye", zástupci obcí vydávají pravděpodobně po dohodě záporná stanoviska k povolení uzavírek v obcích. Kladné stanovisko vydává na žádost místních občanů zástupce obce Žižkovo Pole a Česká Bělá. Z důvodu zákazu přejezdů s bezpečnostním ochranným rámem byla trať RZ postavena tak aby splňovala nařízení Policie ČR. Vše se mělo konat pouze na jedné komunikaci. Bylo to jediné řešení ve složité situaci. Toto řešení nebylo ze strany soutěžních týmů vyslyšeno a přihlásilo se pouhých 20 posádek. Z tohoto důvodu byla soutěž zrušena.

Později byl problém s přejezdy vyřešen TK vozidla na vlastní žádost a zapsáním rámu do závady se kterou může vozidlo určitý čas být používáno v běžném silničním provozu.