VOLNÝ POHÁR ČESKÉ REPUBLIKY - HISTORIE

 


2002 2003 2004 2005 2006 2007 200820092010

 2011 2012 201320142015 20162017


 

 Historie tohoto poháru se začala psát v roce 2002, kdy se uskutečnil 1. ročník soutěže.

Zakladatel poháru je Zdeněk Secký. VPČR sdružuje motoristické soutěže z České republiky a je dotován výhradně z prostředků sponzorů, pořadatelů a jezdců.

Cílem soutěží získávat zejména mladé začínající řidiče a podle pravidel je zdokonalovat v řidičském umění nejen v technických průjezdech na tratích rychlostních zkoušek ale i pro silniční provoz.

Jezdci spolu s navigátory a servisními týmy mají možnost prožívat spolu s diváky hodnotné sportovní zážitky. Každoročně se soutěží zařazených do VPČR zúčastňují jezdci z celé naší vlasti a zahraničí.

Od svého vzniku byl ředitelem zakladatel Zdeněk Secký.  V roce 2009 bylo slavnostně předáno ředitelství Petru Michálkovi z Radouně MotorSportu. Zástupcem ředitele VPČR zůstává nadále Petr Kebort z AMK Hořovice.

V roce 2013 podléhá ředitel Petr Michálek tlaku skupince jezdců a podřizuje řízení poháru tzv. asociaci jezdců která rozvrací doposud fungující soutěže a snaží se zaujmout rozhodující práva nad Volným pohárem České republiky a potažmo nad všemi rallye zařazenými do této soutěže. Vedení přebírá zpět zakladatel Zdeněk Secký.

V roce 2014 se podařilo doslova přebrat nekalím způsobem jednotlivé soutěže, které byli doposud zařazeny do VPČR.

Rok 2014 je pro pohár velmi dramatický. Rallye Posázaví byla zrušena a na Rallye Světlou se přihlásila pouze malá skupinka posádek. Pro tento rok bylo zrušeno vyhlášení vítězů.

Rok 2015 opět ovlivňuje nečistým způsobem konkurenční nově založený ČMPR. Vedoucí tohoto začínajícího poháru vyhrožují jednotlivým jezdcům a zakazují účast ve VPČR. Snahou tohoto nečistého poháru je přebrat za každou cenu posádky, soutěže a nenápadnou cestou, tak aby to soutěžní týmy moc nevnímali, kráčet cestou k registraci u Autoklubu České republiky. Takto založený ČMPR dále ovlivňuje tzv. asociace jezdců a stejně tak jako v předchozím roce vede pomlouvačnou kampaň přímo proti zakladateli Zdeňku Seckému. V tomto roce jsou do VPČR zařazeny pouze dvě soutěže Rallye Posázaví a Rallye Světlá. V tomto roce se rozhoduje, jestli nadále pořádat soutěže. I když domácí rallye na Vysočině odstartovala s minimálním počtem posádek a hrozilo zrušení ještě před startem, bylo rozhodnuto odjet vše i za cenu, že budou obě soutěže uhrazeny z jiných prostředků než je startovné. Obě domácí soutěže byli uskutečněny i přes nelibost konkurence a těm posádkám, které podlehli zákazu se pomalu začínají otvírat oči, neboť rallye pod hlavičkou VPČR jako jediní v ČR používají ještě před startem předjezdců na uzavřených RZ dvou uzavíracích vozů, šest vozů inspekce, dva vozy bezpečnostních komisařů a tři vozy Safety Car. A nad tím vším jede vozidlo s ředitelem který kontroluje trať, tak aby vše bylo zabezpečeno tak jak on sám naplánoval.

Za rok 2015 byli poskytnuty finanční ceny pro vítězné posádky jednotlivých tříd, ale nebylo zorganizováno oficiální vyhlášení vítězů, tak jak bývalo zvykem.

V roce 2016 dochází k společné dohodě mezi ČMPR a do soutěže se započítává osm soutěží. Konečné výsledky byli shodné a k ocenění vítězných posádek došlo v Pardubicích.

V roce 2017 pokračuje dohoda ředitelů Zdeňka Seckého a Ing. Marka Šimíka o společném zařazení všech soutěží. Jak se ukázalo stejně jako v předchozích letech hraje ředitel ČMPR falešnou hru a před startem Rallye Posázaví vydává prohlášení o vyřazení Posázaví z bodování pro nezajištění přejezdů mezi RZ s oranžovými majáky. Posádky se hromadně odhlašují. Šimík se zpětně snaží situaci zachránit předložením dopisu z Policejního prezidia o povolení přejezdů s oranžovými majáky. Tento dopis po vyhodnocení Policií ČR se ukáže jako neplatný. Je zajímavé, že jeden neplatný dopis ovlivnil nařízení Policejních oddělení ve všech krajích a Dopravní inspektoráty oranžové majáky pro přejezdy povolili. K povolení došlo i pro Rallye Posázaví - Memoriál Ing. Karla Švece, ale posádky se už nepřihlásili. Pro další domácí soutěž Rallye Světlou byl dopis z Policejního prezidia definitivně považován za podvrh a po důkladném ověření je vysvětleno, že v dopise ve kterém jsou údajně povoleny oranžové majáky pro přejezdy jde pouze o návrh Policejního důstojníka který je zaměstnán na Policejním prezidiu.

Z důvodu nedodržení ideálních podmínek pro všechny startující bylo bodování za rok 2017 zrušeno.

Po dohodě s Policií ČR byli do soutěže přijaty vozy které splňovali veškeré podmínky pro účast v silničním provozu.


16. ROČNÍK 2017 Nebyl hodnocen


VÍTĚZ 15. ROČNÍKU 2016 Michal Černý, Jan Bernas

J-M Motors - Mitsubishi Lancer EVO IX.

 


VÍTĚZ 14. ROČNÍKU 2015 Zdeněk Němec, Petra Němcová

NC POWER PRO SPORT TEAM - Volkswagen Golf I.

  


13. ROČNÍK 2014 Nebyl hodnocen


VÍTĚZ 12. ROČNÍKU 2013 Martin Šikl, Petr Vilímek

MARTIN ŠIKL - Mitsubishi Lancer EVO IX.


VÍTĚZ 11. ROČNÍKU 2012 Martin Šikl, Petr Vilímek

HMK MOTORSPORT - Mitsubishi Lancer EVO IX

.

foto Dušan Novosád a Jakub Konecký


VÍTĚZ 10. ROČNÍKU 2011 Martin Šikl, Martin Pecina

ABV AUTODÍLY - Mitsubishi Lancer EVO IX.

 


VÍTĚZ 9. ROČNÍKU 2010 Martin Šikl, Martin Pecina

ABV AUTODÍLY - Mitsubishi Lancer EVO IX.

 


VÍTĚZ 8. ROČNÍKU - 2009 Tomáš Kabát, Jiří Šimek

KORNO TEAM  - Mitsubishi Lancer EVO IX.

 


VÍTĚZ 7. ROČNÍKU - 2008 Tomáš Kabát, Jiří Šimek

KORNO TEAM - Mitsubishi Lancer EVO IX.

 


VÍTĚZ 6. ROČNÍKU - 2007 Petr Koutný, Oldřich Jurka

ASK HOŘOVICE - Ford Escorth Cosworth

 


VÍTĚZ 5. ROČNÍKU - 2006 Petr Koutný, Oldřich Jurka

ASK HOŘOVICE - Subaru Impreza

 


VÍTĚZ 4. ROČNÍKU - 2005 Rudolf Kohout, Josef Radina

NIKITA RALLY TEAM - Lancia Delta  HPE 2,0 Integrale

 


VÍTĚZ 3. ROČNÍKU - 2004 Rudolf Kohout, Josef Radina

NIKITA RALLY TEAM - Lancia Delta  HPE 2,0 Integrale

 


VÍTĚZ 2. ROČNÍKU - 2003 Josef Vak, Rostislav Svoboda

AMK ŠMOLOVY - Lancia Delta  HF Integrale

 


VÍTĚZ 1. ROČNÍKU - 2002 Martin Ballek, Petr Fallada

MOTORSPORT BF - Škoda Felicia 1,6

 

 

 


Copyright © Zdeněk Secký - SEKY